Трав’янисті рослини Кіровоградщини

Кіровоградська область розташована в центральній частині України. Її площа сягає 24,6 тис.км2. Межує з Черкаською, Полтавською, Дніпропетровською, Миколаївською, Одеською та Вінницькою областями. Рельєф області являє собою підвищену хвилясту рівнину, розчленовану густою мережею річкових долин, ярів і балок. Територія Кіровоградщини знаходиться на придніпровській височині. В рельєфі Кіровоградської області переважають водноерозійні форми рельєфу. Відбуваються активні фізико-географічні процеси. Клімат області помірно-континентальний, недостатньо вологий. Справжнім багатством нашого краю є родючі чорноземні грунти.

Начально-польову практику ми проходили в різних куточках Кіровограда. Першими ми відвідали гранітні відслонення правого берега ріки Інгул. Вони мають цікавий вигляд, особливо там, де кристалічний щит перерізаний долинами річок. Рослини зуміли пристосуватися до зростання на камінні, в тріщинах, розщілинах скель. Ці рослини називаються петрофітами. Першими на камінні з҆ являються лишайники, які торують дорогу іншим рослинам. Як правило це невеликі рослинки, що утворюють щільні дер новинки. Наприклад чебреці - двовидовий та Маршалів, які утворюють влітку квітучі подушки. Також часто трапляється очисток їдкий з яскраво-жовтими квітками зірочками. У вологих тріщинах скель, куди рідко заглядає сонце, зростають ніжні дрібні папороті - аспленій північний, аспленій колосовидний пухирник ламкий. Коли в тріщинах накопичується гумус, тут з҆ являються невисокі чагарники. Дуже характерними для гранітних відслонень є кізильник чорноплідний та спірея звіробієлиста. Головну роль у степу відіграють злаки - типчак, ковила волосиста, карагана кущова. На гранітних відслоненнях також зростають такі степові рослини: мак самосійка, козельці високі, ситовник жовтуватий, перстач повзучий, вероніка плющолиста, жовтець їдкий, герань пагорбкові тощо.

Гай десантників і солдацькі ставки, які ми відвідали потім, також характеризуються видовим різноманіттям рослин. У цих місцевостях зростає багато степових рослин: цикорій дикий, підмаренник справжній, чистець однорічний, чебрець молдавський, щебрушка польова, конюшина люпинова, герань лучна, цмин пісковий, волошка скабіолиста, грабельки звичайні тощо.

На заплавах ріки Інгул ми бачили такі рослини, як очерет та осока, вербозілля звичайне, м’яту польову тощо. На вологих луках ми знайшли чимало малопоширених лікарських рослин: алтея лікарська, оман високий, валеріана висока, козлятник лікарський. Значно більш поширені високо-травні угруповання очерету. В них зростає ціла низка вологолюбних видів, таких як вех широколистий, омег водяний, частуха подорожникові. Різноманітна і багата земля Кіровоградщини, важливо зберегти все її різноманіття, різні риси ландшафту, вцілілі чарівні куточки природи.

Існують різні способи гербаризації рослин. Для гербаризації дерев і чагарників береться гілка з листками,квіти і плоди,зразки кори. Рослина очищується від ґрунту, кореневище та цибулини розрізаються навпіл. Рослини вкладаються у гербарні сорочки,розправивши листочки та квіти. Сорочки вкладаються у гербарний прес стандартної величини. Об’ємні частини рослини можна сплющувати,це стосується стебел,черешків, квітконіжок. Якщо рослини невеликих розмірів,то на один гербарний аркуш поміщаємо декілька рослин. У прес закладається 40-50 сорочок. Після закладання рослин,прес перев’язується і в нього вкладається папірець з датою і часом.

Особливість гербаризації суккулентних рослин полягає в тому, що органи цих рослин наповнені водою, а цибулини рослин в тому,що цибулина продовжує функціонувати. Тому застосовують декілька засобів гербаризації. Для суккулентних-короткочасне занурення у кип’ячу воду і на фільтрувальний папір,а цибулина розрізається на дві частини.

Гербарій повинен сушитися на протязі,але не на прямому сонячному світлі.

 


    Подібні статті

    Структурно-функціональні особливості легень у людини на етапах онтогенезу
    Актуальність роботи полягає в тому, що ми, спираючись на порівняльний та еволюційний підхід до питання будови та функції органів дихальної системи (і особливо легень), прагнули дати максимально чіткі вікові характеристики будови і функції ...

    Викопні головоногі молюски
    Головоногі - найбільш високоорганізована група молюсків і одні з найбільш високоорганізованих безхребетних. До них належать кальмари, каракатиці, восьминоги (близько 650 сучасних видів). Це - виключно морські організми, найбільше поширені ...

    Головне меню