Кількість крові у тварин. Кров'яний депо
Кров циркулює в замкнутій судинної мережі, тому її обсяг повинен відповідати обсягу судинного русла. Загальний обсяг крові в організмі є видовою ознакою і зазвичай виражається у відсотках від маси тіла. Величина середнього об'єму крові: у коня 9,8%, у великої рогатої худоби 8,2, дрібної рогатої худоби 8,2, свині сального типу 4,6, свині м'ясного типу 7, кури 8,5, кролики 5,4, собаки - 6,8, кішки 5%. У людини об'єм крові близько 7% маси тіла. https://vlprog.ru курсы по программированию для школьников Владивосток.
У самців об'єм крові, як правило, більше, ніж у самок, з-за підвищеного вмісту еритроцитів. З віком об'єм крові зменшується, настає дегідратація організму.
Для визначення обсягу крові в неї вводять яку-небудь нешкідливу фарбу (наприклад, конгорот). Після того, як фарба розподілиться по всіх судинах, беруть порцію крові з вени і визначають у ній концентрацію фарби. Потім розраховують об'єм крові, в якому ця фарба розподілилася. З цією ж метою використовують метод мічених атомів. Беруть кров у тварини, відокремлюють еритроцити і інкубують їх у розчині, що містить радіоактивний фосфор. Еритроцити адсорбують його з розчину і стають «міченими». Їх знову вводять в кров того ж тваринного об’єкта і через деякий час визначають радіоактивність крові.
З усього об'єму крові приблизно половина циркулює по організму. Решта ж половина затримується в розширених капілярах деяких органів і називається депонованої. Органи в яких депонована кров називаються кров'яним депо.
Селезінка. Вміщує у своїх лакунах - відростках капілярів до 16% всієї крові. Ця кров практично виключена із кругообігу і не змішується з циркулюючої кров'ю. При скороченні гладких м'язів селезінки лакуни стискаються і кров надходить у загальне русло.
Печінка. Вміщає в себе до 20% об'єму крові. Печінка виконує роль кров'яного депо за рахунок скорочення сфінктерів печінкових вен, по яких кров відтікає від печінки. Тоді в печінку крові надходить більше, ніж відтікає. Капіляри печінки розширюються, кровотік в ній уповільнюється. Однак депонована в печінці кров повністю не вимикається з кровотоку.
Підшкірна клітковина. Депонує до 10% крові. У кровоносних капілярах шкіри є анастомози. Частина капілярів розширюється, заповнюється кров'ю, а кровотік відбувається по укороченим шляхах (шунт).
Легені також можна віднести до органів, що депонують кров. Обсяг судинного русла легенів також не постійний, він залежить від вентиляції альвеол, величини кров'яного тиску в них і від кровонаповнення судин великого кола кровообігу.
Таким чином, депонована кров виключена з кровотоку і в основному не змішується з циркулюючої кров'ю. Внаслідок всмоктування води депонована кров більш густа, вона містить більшу кількість формених елементів.
Значення депонованої крові полягає в наступному. Коли організм перебуває в стані фізіологічного спокою, його органи і тканини не потребують посиленого постачанні кров'ю. У цьому випадку депонування крові знижує навантаження на серце, і в результаті воно працює на 1 / 5 - 1 / 6 своєї потужності. При необхідності кров може швидко перейти в кровотік, наприклад при фізичній роботі, сильних емоційних переживаннях, вдиханні повітря з підвищеним вмістом діоксиду вуглецю - тобто у всіх випадках, коли потрібно, збільшить доставку кисню і поживних речовин органам.
У механізмах перерозподілу крові між депонованої і циркулюючої бере участь вегетативна нервова система: симпатичні нерви викликають збільшення обсягу циркулюючої крові, а парасимпатичні - перехід крові в депо. При надходженні в кров великої кількості адреналіну відбувається вихід крові з депо.
При крововтратах об'єм крові відновлюється, перш за все, за рахунок переходу тканинної рідини в кров, а потім у кровотік надходить депонована кров. У результаті обсяг плазми відновлюється значно швидше, ніж кількість формених елементів.
При збільшенні об'єму крові (наприклад при введенні великої кількості кровозамінників або при випоюванні великої кількості води) частину рідини швидко вводиться нирками, але більша частина переходить в тканини, а потім поступово виводиться з організму. Таким чином відновлюється об'єм крові, що заповнює судинне русло.
Подібні статті
Історія розвитку зоології в ХІХ-ХХ в
Актуальність. У житті людей тварини
завжди відігравали надзвичайно велику роль. Тому зрозуміло, що людство з
давніх-давен цікавилось тваринним світом. Історичні довідки про зоологічні
дослідження сягають у далеке минуле. Зоологія досить ці ...
Динаміка перельоту птахів
Серед
всіх тварин птахи – найбільш показова група. Вони частіше інших тварин
потрапляють на очі. Для кожного виду птахів характерний цілий комплекс ознак,
за якими, володіючи певними знаннями й навичками, можна досить швидко визначити
вид ...