Система травлення

Травний тракт у Миші - крихітки, як і у всіх ссавців, складається з наступних відділів: ротової порожнини, стравоходу, шлунку, дванадцятипалої кишки, товстої кишки, сліпої кишки, товстих кишок, прямої кишки. У ротовій порожнині їжа піддається механічній переробці (дробленню, перетиранню) і обволікується слиною. У шлунку і дванадцятипалій кишці їжа піддається хімічній обробці. Перетравлення продовжується в тонких кишках, де харчові продукти всмоктуються в кров. Неперетравлені залишки потрапляють в сліпу кишку, де відбувається їх бродіння. У товстих кишках всмоктуються продукти бродіння і вода, формуються фекалії, які через пряму кишку виводяться назовні.

Травлення здійснюється за участю ферментів, що виділяються травними залозами. До них відносяться: слинні залози, протоки яких впадають в порожнину рота; залози стінок шлунку; печінка, що виділяє жовч, яка через жовчні протоки потрапляє в дванадцятипалу кишку; підшлункова залоза, протоки якої відкриваються в дванадцятипалу кишку.

Окрім травних функцій, печінка є органом, де зосереджуються резерви цінних продуктів, необхідних організму (тваринний крохмаль - глікоген, вітаміни). Вага печінки схильна до значних змін залежно від міри сприятливості умов, в яких існують тварини. Найбільш стабільна вага печінки у вагітних самок, оскільки нижче певних її показників вагітність стає неможливою. Тому відносна вага печінки вагітних самок використовується як еталон при оцінці міри оптимальності умов існування для популяції. Якщо відносна вага печінки рівна або більше показників, встановлених для вагітних самок, умови вважаються оптимальними; при відносно меншій вазі - неоптимальними.

Травлення пов'язане з проходженням їжі по кишковому тракту в результаті його ритмічних скорочень (перистальтики). Перистальтика складається з поєднання маятникоподібних і кільцевих «масажуючих» рухів, що проштовхують їжу в одному напрямі, - до наступного відділу. Інтенсивність перистальтики залежить від характеру їжі, її фізичної структури і міри перетравлення, а також від стану тварини (зокрема, від віку) [1].


Подібні статті

Характеристика підродини Шпротоподібні, або Звичайні оселедці (Clupeinae)
Шпротоподібні, або звичайні оселедці, являють собою групу найважливіших для людини оселедцевих риб, що включає північних морських оселедців, сардин, сардинел, шпротів, тюльок і інші роди. Сюди входять 12 родів з 40–45 видами. Види трьох ...

Життєві форми організмів
Життєва форма визначається як пристосованість організмів до комплексу факторів середовища та певного способу життя. Вперше життєві форми були виділені у рослин. Ще Теофраст класифікував рослини, виділяючи серед них дерева, чагарники, напів ...

Головне меню