Техніка безпеки при роботі з експериментальними тваринами
Техніка безпеки при роботі з тваринами
При роботі з експериментальними тваринами необхідно дотримуватись наступних загальних умов та правил.
Тварини для лабораторних експериментів мають бути здоровими, чистими та клінічно обстеженими, а також склади одну вікову та масову групу; забороняється використання вагітних та бродячих тварин. Лабораторні тварини мають бути звичними до експериментатора та до умов лабораторії. Забороняється вживати заходи, що призводять до залякування тварини або до больових відчуттів.
При роботі з тваринами необхідно дотримуватись правил гігієни та власної безпеки. У зв'язку з цим забороняється контакт з тваринами без наявності захисного одягу (халат, рукавички, шапочка та ін.). Після роботи з експериментальними тваринами руки необхідно добре вимити з милом, продезінфікувати спиртом та змастити настоянкою йоду нігтьові фаланги, які часто травмуються.
Прийом їжі, а також зберігання продуктів харчування й води на робочому місці забороняється.
Тварини, що відібрані для експерименту, мають бути відокремлені від інших тварин не менш, ніж за 12 годин до початку експерименту, та утримуватись без годування за наявності вільного доступу до води.
Використання наркотичних засобів в умовах експерименту має контролюватись відповідальним за техніку безпеки (завідуючий лабораторією) або ж персоналом лабораторії. В експериментах необхідно обумовити максимально знеболювальний ефект (в залежності від мети експеримента). Забороняється використання тварини у важкому експерименті більше одного разу (виключення дозволяються лише спеціальною постановою закладу). Для фіксації тварини використовують зручну основу та міцні й водночас еластичні пов'язки, що не порушують64
нормальний кровоток в кінцівках.
Евтаназію тварин слід впроваджувати дотримуючись якомога більш гуманного ставлення до них. Для цього для дрібних тварин (миші, щури, жаби та ін.) використовують декапітацію за допомогою гільйотини, для тварин більших розмірів слід використовувати фармакологічні методи евтаназії.
Хімічні речовини та розчини, що використовуються в процесі роботи, повинні зберігатися в тарі, яка щільно закривається. На всіх пляшках, коробках та іншій тарі повинні бути етикетки або чіткі надписи з інформацією про речовину та її характер.
Забороняється на виробничих ділянках мати запас пальних та легкоспалахуючих речовин більше однодобової потреби. Основний запас цих речовин має зберігатись в спеціальному приміщенні (шафах), яке відповідає вимогам пожежної безпеки.
У вогненебезпечних місцях повинно бути встановлено повсякденне спостереження за станом електропроводки. Електричний ток силою більше 0,05 А - небезпечний, а 0,1 А та вище - смертельний. Напруга вище 36 В є небезпечною.
Забороняється виконувати роботи на неналагодженому обладнанні, а також застосовувати неналагоджені пристрої, інструменти та т.п. при отриманні ушкодження на виробництві необхідно негайно звернутись до медпункту та повідомити адміністрацію лабораторії.
Перед початком роботи треба перевірити робоче місце, також наявність та налагодженість пристроїв, переконатись в цілісності захисного заземлення. Звернути увагу на чистоту повітря в приміщенні лабораторій" та провести його провітрювання для видалення повітря, що застоялось за ніч.
Під час роботи на допускається перебування сторонніх людей в 65
приміщенні лабораторії. При переливанні або виготовленні небезпечних розчинів лугів та кислот треба використовувати, окрім спецодягу, захисні окуляри та допоміжні засоби (пінцети, ложки та ін.). Переливання спалахуючих та вогненебезпечних речовин треба здійснювати лише в спеціально відведених для цієї мети місцях.
При роботі з розчинами кислоти на робочому місці має знаходитись ємкість з 5 % розчином двовуглекислої соди, а при роботі з розчинами лугів — ємкість з 5 % розчином борної кислоти або 3 % розчином оптової кислоти, щоб при необхідності уражене місце після промивання великою кількістю проточної води можна було б змочити тим або іншим розчином.
Після роботи треба привести в порядок робоче місце. Для цього ємкості з речовинами треба здати в місця їхнього зберігання. Вимкнути всі електроприлади, провести зволожену уборку всіх робочих поверхонь, провітрити робоче приміщення.
Подібні статті
Біологія та екологія бактеріофагів
Надзвичайно важливим серед досягнень мікробіології останньої
чверті XIX ст. є відкриття неклітинних форм життя — вірусів. Тоді багато вчених
вважали, що бактерії є найменшими і найпростішими організмами, і що саме вони
стоять на межі живої ...
Участь мікроорганізмів в кругообігу азоту
Молекула азоту є однією із
найінертніших. Д.Резерфорд, який вперше (1772) виділив азот з повітря, назвав
його нежиттєвим тому, що він не підтримує ні дихання, ні горіння. Проте тепер
усім відомо, що азот є необхідною складовою частиною нук ...