β-каротин - як необхідність для життя

Екологічна і соціальна обстановка, що склалася в світі, вимагає нових підходів в роботах по профілактиці, адаптації і реабілітації населення. Для практичного здійснення програми профілактики і адаптації існують два основні шляхи:

впровадження у виробництво продуктів масового попиту з біокорегуючими властивостями (вода, напої, фруктові соки, хлібобулочні і макаронні вироби, молочні продукти, майонез і ін.), в т.ч. з добавкою β-каротину;

введення в раціон живлення біологічно активних речовин у вигляді препаратів [23].

За останні роки багато уваги приділяється створенню вітчизняних харчових добавок на основі біологічно активних речовин природного походження, які підвищують стійкість організму до впливу радіації і інших чинників, що надають канцерогенне, мутагенне, тератогенне і інші несприятливі дії навколишнього середовища. Серед таких харчових добавок особливе місце займає β-каротин - один з основних компонентів системи біологічного захисту організму людини від дії несприятливих чинників. β-каротин і інші каротиноїди є рослинними пігментами, які присутні в жовто-оранжевих фруктах і овочах (морква, гарбуз, петрушка, абрикос, персик, апельсин і ін.). Сезонність вирощування фруктів і овочів, збереження корисних речовин в процесі зберігання, термічна обробка позначаються на рівні надходження вітамінів в організм людини протягом року, у тому числі і β-каротину (провітаміну А). Тому отримання β-каротину з зеленої галобної мікроводорості Dunaliella salina шляхом біосинтезу в промислових масштабах має багато переваг.

Роль β-каротину в організмі безцінна з точки зору сучасних досягнень у науці. Для людини найбільший інтерес представляє натуральний β-каротин, транс-форма якого є найбільш біологічно активною. Довгий час β-каротин розглядали лише з погляду його здатності в живому організмі перетворюватися на вітамін А, проте спектр дії β-каротину набагато ширший (рисунок 1.2, 1.3). [23]

Рисунок 1.3 - Традиційні властивості β-каротину

Рисунок 1.4 - Властивості β-каротину, вивчені в 1980-2000 роках

Біологічна роль β-каротину обумовлена перш за все його антіоксидантнимі властивостями. Загальновідомо, що організм людини щодня піддається руйнівній дії високореакційних молекул (так званими "вільними радикалами"), які утворюються в процесі життєдіяльності організму, під впливом іонізуючого випромінювання, тютюнового диму і інших шкідливих речовин, присутніх в повітрі, в землі і воді внаслідок дії антропогенних чинників. Утворення вільних радикалів у великих кількостях спричиняє за собою серйозні зміни в організмі і провокує цілий ряд небезпечних хвороб, таких як рак, катаракта, серцево-судинні захворювання, загальне пониження функціонування імунної системи. Виявилось, що сама природа забезпечила нас могутнім захистом, здатним нейтралізувати вільних радикалів в організмі. Це вітаміни-антиоксиданти: β-каротин, вітамін Е, вітамін С. Одна молекула β-каротину може зв'язати 5-6 вільних радикалів. Β-каротин перешкоджає утворенню бляшок, холестеринів, і наростанню ліпідних відкладень на стінках кровоносних судин. В результаті дії β-каротину на організм підвищується дієздатність імунної системи і збільшується стійкість організму до всього спектру захворювань.

У інституті експериментальної радіології вивчено вплив розчину мікробіологічного каротину в кукурудзяному маслі в умовах комбінованої дії опромінювання і стресу на тваринах з урахуванням фізіологічних, біохімічних, ендокринологічних показників і стійкості мембран еритроцитів. Встановлено, що розчин мікробіологічного β-каротину в маслі має захисні [23] властивості по відношенню до іонізуючого випромінювання і в умовах впливу стресу на організм.

Оптимальною дозою, що надає захисну дію, є 1,0 мг/кг, що відповідає 5-10мг 100 % β-каротину в добу для людини. β-каротин і препарати на його основі володіють цінними фармакологічними властивостями, що забезпечує їх широке застосування в медицині, фармацевтичній промисловості і виробництві косметичних препаратів. Широке застосування препаратів на основі β-каротину обумовлено його біологічною активністю при повній відсутності токсичних властивостей.

Одержані дані ученими в інституті експериментальної радіології дозволяють рекомендувати масляний розчин β-каротину (масло-каротин) як профілактичний засіб для населення, яке проживає і працює на забруднених радіонуклідами територіях, а також в системі санітарно-курортних установ, для оздоровлення осіб, що постраждали в наслідків Чорнобильської катастрофи.


Подібні статті

Життєві форми організмів
Життєва форма визначається як пристосованість організмів до комплексу факторів середовища та певного способу життя. Вперше життєві форми були виділені у рослин. Ще Теофраст класифікував рослини, виділяючи серед них дерева, чагарники, напів ...

Характеристика птахів-синантропів
Птахи досить високоорганізовані організми. Маючи ряд прогресивних особливостей птахи заселяють різноманітні, іноді малосприятливі кліматичні зони земної кулі. Здатність до польоту дає можливість знаходити найбільш сприятливі умови існуван ...

Головне меню