Значення Земноводних

Значення земноводних полягає в тому, що вони поїдають багатьох шкідливих безхребетних (молюсків, комах та їх личинок), мишей та щурів - переносників збудників захворювань людини. Самі ж земноводні є їжею для багатьох птахів та ссавців. У деяких країнах населення використовує в їжу м'ясо великих жаб та саламандр. Жаби і тритони є об'єктами медико-біологічних досліджень. Земноводні завдають і деякої шкоди: переносять небезпечні захворювання (туляремія), поїдають мальків риб. Окремі види стали нечисленними і в Україні. До Червоної книги України занесено 5 видів земноводних: саламандру плямисту, тритонів карпатського та гірського, ропуху очеретяну, жабу прудку.

Харчуючись майже виключно тваринною їжею, земноводні винищують комах, що шкодять садам, городам, полям, лісах і луках. Поїдають вони і різних переносників захворювань, і проміжних господарів паразитичних черв'яків: комарів, москітів, оводів, гедзів та їх личинок, а також молюсків і хробаків. У знищенні личинок комарів особлива роль в деяких місцях належить жерлянка, які надають на них більший вплив, ніж гамбузія, умбра і гольян. У деяких місцевостях жерлянками знищується до 50% личинок комарів протягом одного місяця. Знищують личинок і звичайні тритони. Дорослих комарів інтенсивно знищують сеголетки, особливо тих видів, які тримаються біля води. Відсоток шкідливих тварин особливо великий у їжі звичайних тритонів, квакша, жаб, менш інших виявляються корисними малоазіатська і ставкова жаби і гребінчастий тритон.

Корисна діяльність земноводних коливається в різні роки. Залежно від їх чисельності. Неоднакова вона в різних стадіях, в різний час року та за різних умов погоди. Амфібії у великих кількостях, ніж птахи, поїдають комах з неприємним запахом і смаком, а також комах, що володіють протекційним забарвленням. Крім того, вони полюють вночі, коли переважна більшість комахоїдних птахів спить. На велику користь земноводних як винищувачів шкідливих комах у садах і городах давно звернули увагу. Садівники Англії, Голландії, Угорщини спеціально завозили жаб з інших країн і випускали їх у сади і оранжереї. У середині 30-х років з Антильських островів на Гавайські було вивезено близько 150 примірників жаби-аги. Їх розмножили, і більше мільйона жаб було випущено на плантації цукрової тростини. Результати виявилися дуже хорошими. У цих цілях використовували амфібій і у нас. Наприклад, гарні результати були отримані юннатами, які випускали жаб і жаб на пришкільні ділянки. Земноводними харчуються деякі промислові тварини (див. вище). Жаби, годуючись улітку наземними безхребетними і збираючись на зимівлю у водойму, виявляються тим проміжним ланкою, яка розширює кормленість водойм для риб за рахунок наземних безхребетних.

З точки зору оцінки значення земноводних у виробничій діяльності людини привертають увагу озерні жаби. Це пояснюється тим, що вони поїдають мальків риб. Однак з'ясувалося, що озерні жаби в природних умовах знищують дуже незначну кількість риби. Їх схильність до цього корму значно зростає там, де щільність населення мальків виявляється підвищеною, наприклад у водоймах штучного риборозведення та на рисових полях, де вирощують молодь риби, причому і тут скільки-небудь значне кількість мальків поїдається тільки в певних місцях їх концентрації, наприклад у шлюзів. Вплив озерних жаб на продуктивність водойм дуже незначна. Пуголовки теж не конкурують через їжу з молоддю риб. Вони живуть за рахунок діатомових і зелених водоростей, малодоступних хребетним тваринам. Пуголовками, у свою чергу, харчуються деякі хижі риби, вужі й різноманітні птахи. Так, енергія, запасена в найдрібніших мешканців водойм - діатомових і зелених водоростях, за посередництвом пуголовків використовується вищими хребетними тваринами.

На жабах постійно відпрацьовується техніка фізіологічного експерименту. Витрата їх у лабораторіях навчальних та наукових установ досягає десяти тисяч примірників на рік. Тому необхідно вживати заходів, щоб не знищити все поголів'я. В Англії, ГДР, Польщі та ряді інших країн жаби перебувають нині під охороною закону і лов їх заборонена. В ряді країн Європи і Північної Америки жаб вживають в їжу. Їх не тільки ловлять в природі, але й розводять спеціальних фермах. Жаби є предметом міжнародної торгівлі.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Життя і наукова діяльність Чарльза Дарвіна
Ч. Дарвін жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли при­родознавство було на піднесенні, в науці здійснювались важливі від­криття. Він не мав систематичної біологічної освіти (два роки нав­чався на медичному факультеті в Едінбурзі ...

Комахи-запилювачі
Рослинні угруповання багаті квітковими рослинами, займають панівне становище в рослинному світі. Це значною мірою обумовлено особливостями їх будови та розмноження, а саме значною диференціацією клітин та видозмінами органів, редукцією гам ...

Головне меню