Характеристика екотопів місць збирання рослин
Підвищені частини річок Кіровоградщини часто характеризуються засоленням ґрунтів. Тому тут переважають засолені луки з домінуванням осоки розтягнутої та ситника Жерарда. Тут добре виявлене флористичне ядро галофіт них видів. Крім вище названих видів-домінантів, це тризубець морський, скорцонера дрібноквіткова, молочка приморська, солончакова айстра звичайна. Кількість таких галофіт них угрупувань та характерних видів збільшується в області в напрямку з півночі на південь. В таких угрупуваннях неначе зустрічаються як звичайні лучні і болотні види (такі як, лисохвіст лучний, жовтець повзучий, осока заяча та багато інших видів), так і характерні види засолень - галофіти. Серед останніх є і рідкісні для області види - осоки житня та ячменевидна. Вони недарма отримали свою назву - їхні колоски з плодами нагадують відповідно колоски жита та ячменю. На вологих засолених луках зрідка зростає лучно-болотна орхідея - зозулинець болотний, занесений до Червоної книги України.
У більш знижених зволожених місцях заплав, в залежності від засолення, формуються або справжні, незасолені луки з мітлицею білою, осокою гострою, тонконогом болотним, або специфічні луки більш засолених місцезростань. Тут, насамперед слід згадати малопоширені в Україні угрупування із домінуванням осоки дворядної. Цей голарктичний вид осоки знаходиться в Україні на південній межі свого поширення. На вологих луках Кіровоградщини можна знайти багато чимало місцезростань цінних і малопоширених лікарських рослин. На слабо засолених луках - це алтея лікарська, на незасолених - оман високий, валеріана висока, козлятник лікарський.
Особливий науковий інтерес являє зростання по декількох джерельних болотах у північно-східній частині області реліктового виду хвоща великого. Хвощ великий лише зрідка трапляється на рівнинах України. Він утворює густі зарослі майже без участі інших видів рослин. Місцями з ним разом зростає плакун верболистий. По днищу балок на заболочених ділянках можна зустріти куртини верб, із деревовидних - особливо часто білої, а з чагарникових - попелястої з вологолюбними видами різнотрав’я. (2,ст 31-32)
Подібні статті
Характеристика птахів-синантропів
Птахи
досить високоорганізовані організми. Маючи ряд прогресивних особливостей птахи
заселяють різноманітні, іноді малосприятливі кліматичні зони земної кулі.
Здатність до польоту дає можливість знаходити найбільш сприятливі умови
існуван ...
Біологічні особливості веслоноса
На сучасному етапі функціонування рибного господарства в Україні постає
необхідність виявлення додаткових резервів його розвитку, зокрема, пошуку
нетрадиційних підходів у веденні господарства, спрямованих на підвищення
ефективності, прибут ...