Вихідний матеріал для селекції
У основу лісової селекції покладено наступні шість принципів, розроблених академіком М. І. Вавіловим для сільськогосподарських культур: характеристика вихідного (сортового, видового, родового) матеріалу; інформація про його спадкову мінливість; вплив середовища; теорія гібридизації; методи селекційної роботи; приватна селекція, тобто опис перспективних дрібних форм і гібридів окремих дерев і чагарників.
При оцінці вихідного матеріалу для селекції деревних порід необхідно враховувати, що їх види поділяються на дрібніші форми, що відрізняються за морфологічними, біологічними й екологічними ознаками. Найдрібнішу внутрівидову одиницю, об'єднуючу всі однакові особини, називають біотипом.
В межах ареалу тієї чи іншої деревної породи зустрічаються різні біотипи, характерні для відповідних кліматичних і грунтових умов. Підбір біотипів, що відповідають певним умовам зростання, називається екотипом. За кліматичними умовами утворюються кліматичні екотипи, або кліматипи. Необхідність виділенням кліматипів пов'язана з різним походженням насіння, яке обов'язково враховується при районуванні насіннєзаготівель.
Поряд з цим біотипи об'єднуються по певних морфологічних і біологічних ознаках. Сукупності таких біотипів називають різновидами. Наприклад, в дуба виділені рано- і позньоквітучі форми. Відмінності за тривалістю вегетаційного періоду або зовнішньою будовою не пов'язані ні з кліматичними, ні з едафічними умовами. Вони можуть зустрічатися по всьому ареалу, часто в безпосередній близькості.
Окрім вказаних форм у окремих особин інколи зустрічаються спадкові, що відрізняються від звичайних форм відхилення ознак і властивостей, - мутації. Всі вказані форми можуть служити вихідним матеріалом для проведення селекційних робіт.
Подібні статті
Мікроскопічні гриби – пошкоджувані документів на різних носіях інформації
Гриби
— одна з найбільших та найрізноманітніших груп живих організмів, існуючих на
Землі. Вони з’явилися понад мільярд років тому й поступово стали невід’ємною
частиною всіх водних та наземних екосистем. Згідно з сучасними прогнозами, на
...
Поведінка самців щурів лінії Вістар при різних світлових режимах
В основі життєдіяльності живого організму лежать ритмічність
і рухомість його фізіологічних, біохімічних та біофізичних функцій. Це енергетично
вигідна і найбільш оптимальна форма існування. Узгодженність у часі і просторі всіх
життєзабезп ...