Результати дослідженнь та їх обговорення

Починаючи з 3 доби після гепатектомії нами спостерігалася тенденція до підвищення рівня колагену в регенерованій тканині печінки, досягаючи на 7 добу вихідних показників (Рис. 3.1.). Після проходження декількох раундів проліферації клітин печінки (що відбуваються в проміжку між 24 і 48 годинами), основну частину з яких складають гепатоцити, виникає потреба у формуванні нового ПКМ для новоутворених клітин. Водночас структурні компоненти ПКМ виступають місцями зв’язування спеціальних молекул необхідних для повноцінного відновлення структури печінки [20].

Рис.3.5. Електрофоретичні профілі екстрагованої колагенової фракції печінки мишей дикого типу (C57BL/6J) та Lrat-/- на 48 годину після гепатектомії.

Фракційний аналіз колагенів печінки тварин дикого типу (С57BL/6J) з нормальною забезпеченістю вітаміном А дозволив виявити колагенові фібрили різного ступеня олігомеризації, зі значною часткою мономерів та димерів, що вказує на переважання новосинтезованих колагенових ланцюгів та лабільність утвореної структури позаклітинного матриксу (Рис. 3.5.).

Водночас в печінці Lrat-/- спостерігається низький рівень колагену (визначений за рівнем гідроксипроліну), зокрема, на 48 годину даний показник статистично достовірно нижчий порівняно з печінкою тварин С57BL/6J (Рис. 3.6.). Це може бути зумовлено як підвищенням активності матриксних металопротеїназ, так і порушенням процесів формування повноцінного колагену. Імовірно в нашому експерименті вказані події відбуваються одночасно. Утворені новосинтезовані колагенові фібрили повинні пройти етап дозрівання за участю ферменту трансглутамінази, оскільки у незрілому стані ці новосинтезовані білкові агрегати виявляються чутливими до дії протеїназ. Враховуючи залежність активності основного ензиму дозрівання колагенів - трансглутамінази - від рівня вітаміну А [28], цілком імовірно, що в печінці мишей Lrat-/- процес формування стабільного колагенового тримеру проходить неповноцінно. Цим можна пояснити виявлений нами загальний низький рівень колагену та низька частка тримерів в печінці даної групи тварин. В нашому експерименті це також підтверджується зростанням рівня вільного і зв’язаного гідроксипроліну в сироватці крові досліджуваних тварин (Рис. 3.6.), значні кількості яких утворюються при протеолізі незрілих колагенів.

Рис. 3.6. Рівень зв’язаного гідроксипроліну в сироватці мишей дикого типу (C57BL/6J) та нокаутів Lrat-/- після гепатектомії.

Примітка: величини подані як M±m, n = 5; «*» - статистично достовірна різниця порівняно з показниками мишей C57BL/6J (P ≤ 0,05).

Отже, нами встановлено, що відсутність достатніх запасів вітаміну А зумовлює порушення реструктуризації позаклітинного матриксу печінки, що, у свою чергу, негативно відображається на темпах регенерації печінки.

Висновки

1. Початкові етапи регенерації печінки (12-48 години) супроводжуються зниженням загального рівня колагену, в той час як у віддалені періоди після часткової гепатектомії (7 доба) рівень даного білкового компоненту позаклітинного матриксу печінки зростає, досягаючи вихідних величин.

. Запаси вітаміну А у формі ретинілефірів ліпідних крапель стелатних клітин необхідні для нормальної реструктуризації колагенового компоненту позаклітинного матриксу печінки.

Перейти на сторінку: 1 2 


Подібні статті

Особливості будови і життєдіяльності лишайників
Лишайники – це особливі організми, в тілі яких об’єднані водорості і гриби в нові комплекси симбіотичних організмів з новими морфологічними, фізіологічними та екологічними властивостями. Відомо понад 20 000 видів лишайників. Лишайники ...

Ефіроолійні рослини
Ефіроолійні культури належать до різних ботанічних родин та видів. Об'єднує їх наявність ефірної олії, яка нагромаджується в рослині або окремих її частинах — насінні, лиртках, пелюстках квіток. Ефірна олія містить природні ароматичні речовини, ...

Головне меню