Виробництво вітамінів
Вітаміни-це низькомолекулярні органічні сполуки, роль яких для нормальної життєдіяльності організму добре відома. Оскільки в харчових продуктах вітамінів міститься небагато(в 100 мл на100 г їжі)і вони швидко руйнуються, треба вітамінізувати готову їжу та продукти. Ось тому вітаміни вже давно виробляються в великих кількостях. Традиційно способи отримання вітамінів основані або на переробці великої кількості сировини, або в рідких випадках на штучному синтезі. Ось тому вітамінна промисловість вимагає більш ефективних технологій. Такі технології успішно створені.
З допомогою генетичних маніпуляцій були отримані штами мікроорганізмів, які продукують в десятки тисяч разів більше вітамінів, ніж необхідно для їх росту. Це штами Denitifrilicans і Propionibaeferium freudenreichii, які продукують вітаміни В12 та інші. В СРСР на базі Bacillus subtilis сконструйовано ефективний продуцент вітаміну В12.
Мікробіологічна технологія дозволила вирішити проблему виробництва аскорбінової кислоти (вітамін С). В Японії розроблений ефективний ферментативний спосіб отримання стабільного необхідного вітаміну С-аскорбін-2-фосфата, який використовується в якості антиоксиданту.
Вітаміни В2, В12 додають в їжу тварин для збалансування кормів.
Біотехнологічне отримання антибіотиків.
Антибіотики-найбільший клас фармакологічних препаратів, які синтезуються мікроорганізмами. Деякі з них використовуються у сільському господарстві проти сільськогосподарських шкідників (наприклад поліоксин, барідоміцин, носгаліцин), інші - в медичних цілях (пеніцилін, тетрациклін, цефалоспорин та інші).
Шість родів фармацевтичних грибів продукують біля 1000 різних антибіотиків. Багато антибіотиків синтезують актиноміцети(один тільки вид Streptoooomyces qriiiseum виробляє біля 50 видів антибіотиків). В практиці реально використовують невелике число із відомих науці антибіотиків, які виробляють мікроорганізми. Це в першу чергу пеніциліни і цефалоспорини, які продукуються грибами родів Penicillum та Cephalosporum: стрептоміцин, гентаміцин, еритроміцин та тетрациклін, які синтезуються актиноміцетами роду Streptomyus та бактеріями родів Micromonosporata Bacillus, та деякі інші.
До ери генетичної інженерії цінні для промисловості штами-продуценти з підвищеною продуктивністю отримували в основному з допомогою мутагену та селекції природних мікроорганізмів. Наприклад, в результаті селекції та покращення техніки ферментації промисловий вихід пеніциліну досягнув 200 г/л, що в 10 млн. раз більше рівня, який був у природному штамі Penicciliullum chrysoqenum.
Розроблений також метод так званого мутагенезу, який дозволяє отримувати модифіковані антибіотики. В цьому випадку використані мутантні штами-продуценти, в яких пропущений синтез певних ділянок молекули. Антибіотики для біосинтезу функціонально-активного антибіотику в середовище культивування продуценти вносять аналоги цих ділянок. В зв’язку з поступовим набуттям багатьох патогенних бактерій стійкості до антибіотиків створені методи внесення спеціальних модифікацій в структурі антибіотику, які зберігають їх антибактеріальні ефекти. У деякий час широкого поширення набули напівсинтетичні антибіотики, наприклад, ампіцилін, цефалексин, метицилін та інші.
Подібні статті
Біологія Х-вірусу картоплі
Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі. Допомагають їм у
цьому насамперед комахи-переносники (віроформні комахи). Фітопатогенні віруси
найчастіше переносять попелиці, трипси, цикади, кліщі й деякі листогризучі
комахи. Наприклад ...
Мілдью винограду та заходи захисту від епіфітотій
Виноград
- рослина теплого клімату, тому промислове вирощування його зосереджене
головним чином у південних районах. Він володіє здатністю проростати на
найрізноманітніших грунтах, окрім засолених та заболочених.
На
Україні виноград ви ...