Принципи формоутворення в природі
Все, що набувало якоїсь форми, утворювалося, росло, прагнуло зайняти місце в просторі і зберегти себе. Це прагнення знаходить здійснення в основному в двох варіантах - зростання вгору або розстилання по поверхні землі і закручування по спіралі.
Раковина закручена по спіралі. Якщо її розвернути, то виходить довжина, трохи поступлива довжині змії. Невелика десятисантиметрова раковина має спіраль завдовжки 35 см. Спіралі дуже поширені в природі. Уявлення про золотий перетин буде неповним, якщо не сказати про спіраль (рис.5).
Рисунок 5 - Спіраль Архімеда
Форма спіральний скрученої раковини привернула увагу Архімеда. Він вивчав її і вивів рівняння спіралі. Спіраль, викреслена по цьому рівнянню, називається його ім'ям. Збільшення її кроку завжди рівномірно. В даний час спіраль Архімеда широко застосовується в техніці.
Ще Гете підкреслював тенденцію природи до спіральності. Гвинтоподібне і спіралевидне розташування листя на вітках дерев помітили давно. Спіраль побачили в розташуванні насіння соняшнику, в шишках сосни, ананасах, кактусах і т.д. Спільна робота ботаніків і математиків пролила світло на ці дивовижні явища природи. З'ясувалося, що в розташуванні листя на вітці (філотаксис), насіння соняшнику, шишок сосни проявляє себе ряд Фібоначчі, а отже, проявляє себе закон золотого перетину. Павук плете павутину спіралеподібний. Спіраллю закручується ураган. Перелякане стадо північних оленів розбігається по спіралі. Молекула ДНК закручена подвійною спіраллю. Гете називав спіраль «кривого життя».
У ящірці (рис. 6) з першого погляду уловлюються приємні для нашого ока пропорції - довжина її хвоста так відноситься до довжини решти тіла, як 62 до 38.
Рисунок 6 - Ящірка
І в рослинному, і в тваринному світі наполегливо пробивається формоутворювальна тенденція природи - симетрія щодо напряму зростання і руху. Тут золотий перетин виявляється в пропорціях частин перпендикулярно до напряму зростання. Природа здійснила ділення на симетричні частини і золоті пропорції. У частинах виявляється повторення будови цілого.
Подібні статті
Інсулін
Основною ознакою
будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні
секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих
секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, ...
Лікарські рослини урочища Вістова Калуського району
Мета роботи: вивчити лікарські рослини урочища
Вістова
Завдання:
1.
скласти
перелік лікарських рослин урочища.
2.
провести
флористичний аналіз.
3.
вивчити
лікарські види рослин.
...