Пропорції людини
У 1855 р. німецький дослідник золотого перетину професор Цейзінг опублікував свою працю «Естетичні дослідження». З Цейзінгом відбулося саме те, що і повинне було неминуче відбутися з дослідником, який розглядає явище як таке, яке звязане з іншими явищами. Він абсолютизував пропорцію золотого перетину, оголосивши її універсальної для всіх явищ природи і мистецтва. У Цейзінга були численні послідовники, але були і супротивники, які оголосили його вчення про пропорції «математичною естетикою».
Цейзінг виконав колосальну роботу. Він зміряв близько двох тисяч людських тіл і дійшов висновку, що золотий перетин виражає середній статистичний закон. Ділення тіла точкою пупа - найважливіший показник золотого перетину. Пропорції чоловічого тіла коливаються в межах середнього відношення 13 : 8 = 1,625 і дещо ближче підходять до золотого перетину (рис.7), чим пропорції жіночого тіла, відносно якого середнє значення пропорції виражається в співвідношенні 8 : 5 = 1,6. У новонародженого пропорція складає відношення 1 : 1, до 13 років вона рівна 1,6, а до 21 року стає чоловічою. Пропорції золотого перетину виявляються і відносно інших частин тіла - довжина плеча, передпліччя і кисті, кисті і пальців і т.д.
Справедливість своєї теорії Цейзінг перевіряв на грецьких статуях. Найдетальніше він розробив пропорції Аполлона Бельведерського (рис. 8). Піддалися дослідженню грецькі вази, архітектурні споруди різних епох, рослини, тварини, пташині яйця, музичні тони, віршовані розміри. Цейзінг дав визначення золотому перетину, показав, як воно виражається у відрізках прямої і в цифрах. Коли цифри, що виражають довжини відрізків, були одержані, Цейзінг побачив, що вони складають ряд Фібоначчі, який можна продовжувати до безкінечності в одну і в іншу сторону. Наступна його книга мала назву «Золоте ділення як основний морфологічний закон в природі і мистецтві».
Рис. 7. Золоті пропорції в фігурі чоловіка
золотий пропорція математичний технічний біологічний
Рис. 8 Пропорції Аполлона Бельведерського
В кінці XIX - початку XX вв. з'явилося немало чисто формалістичних теорій про застосування золотого перетину у витворах мистецтва і архітектури. З розвитком дизайну і технічної естетики дія закону золотого перетину розповсюдилася на конструювання машин, меблів і т.д.
Подібні статті
Золотий перетин і пропорції людини
У
природі існує багато явищ які важко пояснити, одне с таких явищ це те що все в
всесвіті та на нашій планеті підпорядковується золотому перетину. Всі явища
природи, рослини тварини, люди, та створені людьми архітектурні, живописні, та
ін ...
Принципові відмінності живих систем від неживих
Проблема походження життя отримала
зараз непереборну цікавість для всього людства. Вона не тільки залучає до себе
пильну увагу вчених різних країн і спеціальностей, але цікавить взагалі всіх
людей світу.
Зараз вважається загальновизнани ...