Kamptozoa

камптозої зірчастий комплекс

Чи всім тваринам необхідно серце? Людині і іншої хребетним - безсумнівно. А безхребетним? Виявилося, у одних (наприклад, молюсків і ракоподібних) цей орган є, а у інших (плоских хробаків, медуз) - ні. Як це пояснити? Зазвичай серце присутній у тварин з розвиненою судинної кровоносною системою. Ті ж, у кого кров не тече по судинах, а просто заповнює весь простір між внутрішніми органами (первинну порожнину тіла), як правило, в серці не потребують. Але з цього правила є винятки. Одне з них - крихітні (від 0,01 мм до 1 см) безхребетні тварини, від яких ми вправі були б очікувати відсутність серця. Називаються вони Kamptozoa (від грец.). Схожі ці організми на маленькі келихи на тонких ніжках, які в разі небезпеки згинаються, опускаючи верхню частину (чашечку) до субстрату(рис.1).

Рис 1.Вигляд камптозоі

Камптозоі - дуже невелика група, що складається всього з близько 160 видів, серед яких лише кілька мешкають у прісноводних водоймах, інші - в морях, в основному на мілководді, зрідка на глибинах до 700 м.

Назва

Є у цієї групи ще одну назву - внутрішньопорошицеві, або Entoprocta. Настільки немилозвучними назвою ці тварини зобов'язані становищем їх анального отвору, який, як і ротовий отвір, лежить всередині чашечки. Зоологи рідко використовують це тяжко вимовне слово, латинській назві Entoprocta воліють Kamptozoa.

Розмноження

Більшість кампозоев - гермафродити, однак на відміну від багатьох інших тварин - гермафродитів, послідовні, спершу володіють одним підлогою, потім іншим. Розмноження зазвичай статеве. Сперма випускається самцями у воду; у самок в поглибленні між щупальцями знаходиться виводкова камера, де яйця запліднюються і розвиваються до стадії личинки, схожою на трохофори. Розвиток супроводжується метаморфозом. Окрім статевого розмноження мається безстатеве - шляхом брунькування ; поширене у колоніальних форм, у яких, як і у моховинок, вся колонія часто відгалужується від однієї тварини.

Ареал проживання

Частіше камптозоі одиночні організми, але зустрічаються і колоніальні форми, особини яких пов'язані один з одним або сланким столоном, або загальним базальним диском. Поселяються вони на дні, прикріплюючись до каменів або стаючи епібіонтамі, які використовують в якості субстрату інші організми - наприклад, водорості, молюсків, моховинок, багатощетінкових черв'яків.

Будова

На перший погляд камптозоі влаштовані дуже просто, не складніше гідри, у якої тільки і є, що кишкова порожнина. Коли їх тільки відкрили, вони були визначени родичами саме кишковопорожнинних, але незабаром зрозуміли, що насправді це не так. З'ясувалося, що у камптозой, незважаючи на дрібні розміри, розвинені мало не всі системи органів, які є навіть у людини : травна, нервова, видільна, статева. Більшу частину чашечки займає U-подібний травний канал, що складається з кількох відділів: ротовий отвір веде в стравохід, потім слідують шлунок, кишечник і пряма кишка, що закінчується анальним отвором. Є також парні видільні органи (протонефрідії), нервовий ганглій, від якого відходять нерви до всіх частин тіла. У чашечці знаходяться статеві органи, представлені парними мішкоподібні гонадами (серед камптозой є роздільностатеві види та гермафродити), від яких відходять статеві протоки, що відкриваються загальним статевим отвором. Між стінкою тіла і внутрішніми органами, а також всередині щупалець розташовується гемоціль - порожнина, заповнена рідиною, відповідної крові у інших тварин.


Подібні статті

Концепція еволюції в біології
Поняття еволюції вживається в різних змістах, але здебільшого ототожнюється з розвитком. Усі чули про глобальну еволюцію Всесвіту, геологічну еволюцію й еволюцію живої природи. У всіх цих випадках під еволюцією мався на увазі процес тривалих, поступо ...

Ссавці Чернігівської області
Коли після важкої праці виїжджаєш на лоно природи і спостерігаєш, як усе живе жадібно підставляє себе під сонячне проміння, купається у ньому, коли дивиться на квітучі луки або обережно підступаєш до таємничого болота, слухаєш пташиний спі ...

Головне меню