Онтогенетичний розвиток великих півкуль головного мозку
З наведеної таблиці видно, що перехід дитини на якісно інший режим існування в зовнішньому середовищі є великим стимулом для розвитку головного мозку. Одночасно з корою розвиваються рецептори, чому сприяють подразнення зовнішнього середовища, що також впливає на розвиток головного мозку. Контактна рецепція дозріває вже в останні місяці ембріонального життя.
Збудливість і функціональна рухомість клітинного субстрату кори з ростом спочатку збільшується, а надалі помірно знижується до більш-менш стійкого рівня, характерного для дозрілого стану кори. Стійкість фізіологічних властивостей з віком прогресивно наростає. Віковий рівень структурних і фізіологічних властивостей організму визначає вікові особливості функцій кори півкуль мозку людини.
Безумовно рефлекторна діяльність головного мозку проявляється на 6-му місяці ембріонального життя. Перші рухи дитини в утробі матері характеризують безумовно рефлекторну діяльність нервової системи, яка прогресивно наростає з віком. Новонароджений вже має значний апарат безумовно рефлекторних реакцій на середовище, наприклад, стійкий хватальний рефлекс у новонароджених або рефлекс Бабінського з розгинанням пальців при подразненні підошви. Ці реакції можуть значно відрізнятись від характеру реакцій на той самий подразник у дорослих. Це можна пояснити віковою недозрілістю кори великих півкуль мозку, недостатнім впливом її на розташовані нижче ділянки центральної нервової системи.
Здатність півкуль мозку до умовно рефлекторної діяльності виникає в постнатальному житті. Ці дослідження проводили М.І. Красноярський, А.Г. Іванов-Смоленський, В.М. Бехтерєв, Л.А. Орбелі. М.І. Красноярський вивчав моторні реакції дітей - ковтальні рухи в новонароджених, рухи рота в старших дітей. Безумовним подразником була їжа, а умовним - вигляд їжі, час годівлі.
Мово-хватальна методика була запропонована А.Г. Івановим-Смоленським для дітей шкільного віку (до 12 років). Рефлекторною відповіддю були хватальні рухи верхньої кінцівки, безумовним подразником - цукерка, умовним - слово.
І.С. Цитович і К.М. Биков вивчали умовно рефлекторну діяльність дітей і дорослих за вазомоторними реакціями руки у відповідь на термічний подразник. Безумовними подразниками були світло, звук.
Треба ще сказати про слинну методику, запропоновану М.І. Красноярським. Слиновиділення реєструється за допомогою срібної канюлі з подвійними стінками, закріпленої на слинній протоці. Безумовним подразником була їжа, умовним - різні зовнішні впливи.
За допомогою зазначених та інших методик добуто багато матеріалу про онтогенез вищої нервової діяльності людини. Спинимось на результатах окремих досліджень. У плода немає вищої нервової діяльності. Середовище плода постійне; врівноваження плода з середовищем досягається системою безумовних рефлексів і насамперед гуморальною системою регуляції.
Акт народження ставить дитину в нові умови. Подразнення, які діють на новонародженого, є причиною і стимулом нових нервових форм рефлекторної діяльності - умовно рефлекторних.
Перші ознаки умовно рефлекторних реакцій виникають у дитини на 2-3-му тижні життя; це реакції на позу при годівлі, на про пріоцептивні подразники, пов'язані з споживанням їжі. Деякі дослідники вважають, що поява натуральних і штучних умовних рефлексів припадає на кінець першого тижня життя дитини. Цікаво, що зазначена умовно рефлекторна діяльність спостерігається в однаковий час як у дітей, що народилися вчасно, так і в недоношених.
Для першого місяця життя дитини характерні умовно рефлекторні реакції на контактні подразники. Пізніше діють дистантні подразники. Умовні рефлекси на них виробляються у віці від 1 до 6 міс. З 7-8-го місяця умовним подразником стає слово. Швидкість утворення умовних рефлексів з віком прискорюється. Так, для дітей у місячному віці потрібно 16-24 повторень, а в 2-4-місячному - 2-8. Таким чином, вікова еволюція вищої нервової діяльності проявляється в прискоренні проторення шляху в корі півкуль головного мозку. Стійкість тимчасових зв'язків з віком також зростає. Поступово виникає і вдосконалюється здатність півкуль головного мозку до внутрішнього гальмування. Наростає складність рефлексів. З віком у дітей починають виявлятись слідові умовні рефлекси і умовні рефлекси вищих порядків.
Подібні статті
Нормальна мікрофлора людини
Людина перебуває в постійному зовнішньому оточенні мільйонів мікроорганізмів. Вони заселяють і її внутрішнє середовище. Це нормальний мікробіологічний стан її існування. Але в разі порушення балансу співіснування мікроорганізмів (найчастіше це відбув ...
Фауна та біологія двостулкових молюсків ландшафтного заказника Згоранські озера
Актуальність
дослідження. Двостулкові молюски
є
одними з багаточисельних звичайних компонентів прісноводної гідрофауни . Як
правило, їх можна зустріти в старицях річок, ставках, тимчасових водоймах, але
найчастіше -- в озерах.
Ці
гі ...