Досліди з тваринами куточку живої природи

У дослідницькій роботі учнів велика роль належить спостереженням. Це складний процес, який спонукає до мислення, до дії. Якість спостережень залежить від чітко визначеного плану, теоретичної і практичної підготовки спостерігача.

Щоб успішно розвивати у дітей спостережливість, учитель повинен працювати за такими правилами:

1. Перед дітьми треба ставити зрозумілу, чітку і посильну мету спостереження.

2. Спостереження має бути повним і детальним: треба навчити учнів помічати все істотне і в той же час всі деталі, але обов’язково ті, які зв’язані з поставленим завданням, з його метою. В цьому учневі має допомогти план спостережень, розроблений учителем за участю дітей.

. Успіх спостереження залежить від загального розвитку і від запасу попередніх знань про даний об’єкт.

. Спостереження повинні бути систематичними і планомірними.

. Характерною ознакою спостережень є зв’язок сприйняття з активним процесом мислення, що виявляється в порівнянні предметів і явищ, встановленні причинного зв’язку, відмінності між ними в умінні зробити теоретичні і практичні висновки.

. При будь-яких спостереженнях учень обов’язково повинен вести систематичні записи в щоденнику спостережень і підбивати підсумки проведеної роботи.

Але одних спостережень для пізнання і зміни навколишніх явищ природи, для вироблення правильних уявлень і понять не досить. Досягти цього можна на основі дослідів, експериментів, практичної діяльності учнів. Експеримент завжди зв’язаний із спостереженнями.

Дослід, або у вузькому розумінні експеримент, - важливий метод наукового пізнання. Велика роль йому належить і в шкільному навчанні і в позакласній роботі.

Проведення різних дослідів дає юним дослідникам можливість :

А) розчленовувати складні явища на окремі частини, елементи, стадії для докладнішого їх вивчення.

Б) поєднувати прості явища, окремі частини, спостерігати їх, установлювати взаємозв’язок.

В) штучно створювати умови, при яких відбувається певне явище, вплив того чи іншого фактору.

Г) застосувати різні прилади, матеріали для глибшого вивчення даного явища, штучно прискорювати або сповільнювати хід певного процесу або досліду в цілому.

У зв’язку з цим до дослідів ставляться великі вимоги. Вони повинні бути чітко спланованими. Мету їх слід придумати й обґрунтувати. Це вимагає від вчителя широкої ерудиції, творчої фантазії.

Готуючись до дослідницької роботи учні повинні глибоко засвоювати основи наук, осмислювати і застосовувати їх на практиці. Учні, не підготовлені до проведення дослідів, у процесі їх виконання, як правило, не вдаються до теоретичних знань, діють в сліпу.

Як відомо, результати наукових досліджень не повинні повторювати раніше відкритих фактів і законів.

Основними методами вивчення біології є : спостереження, порівняння, експеримент (дослід), моделювання, історичний момент.

У сучасній біології названі методи досліджень доповнюють один одного. Тільки на основі біологічних досліджень можливе розв’язування завдань сучасності, що стоять перед людиною: охорона довкілля, раціональне використання біологічних ресурсів та підвищення продуктивності рослинного і тваринного світу.

Кожному учню треба прищеплювати інтерес, щоб він бажав знати більше і відкривати для себе нове. Коли учень здобув необхідні знання з різних галузей біології, він повинен підкріплювати ці знання науково-практичною роботою. Тільки на практиці можна підтвердити відомі факти, замислитись, чому це саме так, а не інакше, і поставити перед собою нові завдання.

Своїх учнів намагаюсь навчити не просто спостерігати за природою, а й записувати всі свої спостереження, вести невеликі наукові дослідження.

Щоб кожний такий похід до лісу, музею, зоопарку, в поле був цікавим і корисним, я вчу дітей ставити перед собою мету. Головне, щоб кожна робота, кожний дослід не залишився без уваги.

черв’як рефлекс пігмент виноградний

Висновок

Куточок живої природи є невід’ємною складовою кабінету біології загальноосвітнього навчального закладу. В ньому учні систематично доглядають за рослинами й тваринами, закладають досліди та проводять експерименти. В куточку живої природи вчитель має змогу виховувати в учнів інтерес і любов до природи, до праці, прищеплювати практичні уміння й навички, збагачувати знання розширювати світогляд і розвивати допитливість.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Ряд вугреподібні (Anguilliformes)
Вугреподібні - загадка яку люди намагались розгадати вже більше 2 тисячі років. Майже всі вугреподібні, 22 родини з приблизно 350 видами, - морські риби, що живуть переважно в теплих морях, але представлені й на більших глибинах. Тільки од ...

Природний відбір
Приро́дний відбі́р (або добір) — процес, завдяки якому сприятливі спадкові характеристики стають більш загальними в наступних поколіннях популяції організмів, що розмножуються, а несприятливі спадкові характеристики стають менш з ...

Головне меню