Льон-кудряш (Льон олійний)

З насіння льону-кудряша добувають високоякісну олію для лакофарбової промисловості, рідше використовують як продукт харчування. Макуха високопоживна, її добре поїдають тварини. Льон-кудряш вирощують на півдні України. Загальна посівна площа його — близько 250 тис. га, середня врожайність насіння 6— 7 ц/га.

Льон-кудряш належить до родини льонових. Коренева система в нього розвинена слабко. Сама рослина низькоросла — до 50 см заввишки, стебло при основі дуже розгалужене і має 15 — 20 плодів-коробочок. Абсолютна маса насіння 7 — 12 г з вмістом олії 45 — 48 %. Льон-кудряш — світлолюбна рослина. Насіння проростає при 3 — 4 °С. Сходи легко витримують приморозки більш як 4 °С. Кращими сортами льону олійного на Україні є такі: Циан (Рассвет) і Воронезький 1308.

У сівозмінах льон олійний розміщують після озимої пшениці, картоплі, зернобобових і баштанних культур. Грунт обробляють, як і під ранні ярі культури. Добрива вносять під зяблеву оранку і в рядки при сівбі.

Сіють льон олійний одночасно з ранніми ярими культурами звичайним рядковим або вузькорядним способом з нормою висіву 50 - 80 кг/га. Якщо поле забур'янене, то застосовують широкорядну сівбу з шириною міжрядь 45 см. На 1 га висівають 25 - 30 кг насіння [5].

Глибина загортання насіння 3 - 6 см. На посівах знищують ґрунтову кірку, шкідників і бур'яни. На насіння льон збирають у фазі повної стиглості. Якщо ж льон вирощують на насіння і волокно, то його збирають льонотере-билками і льонокомбайнами у фазі жовтої стиглості.


Подібні статті

Рослини і тварини шкільного куточку живої природи
Успішне засвоєння учнями матеріалу з біології, набуття ними практичних умінь і навичок із вирощування рослин і догляду за тваринами, розвиток інтересу й працьовитості істотно залежить від практичних робіт і спостережень, які ведуться за живими об&rsq ...

Фауна гідробіонтів озера Сірче
Життя величезної більшості безхребетних тварин повязане з водою. У кожній водоймі розрізняють дно басейну, що називається бенталь, і товщу води – пелагіаль. Організми, що населяють бенталь, мають назву бентичних, або донних, скороченно вон ...

Головне меню