Розвиток органічного світу в кайнозойську еру
Кайнозойська ера почалася близько 70 млн років тому. Вона включає три періоди: палеогеновий, неогеновий і антропоген, який триває до теперішнього часу. Всі великі таксони організмів виникли у попередні ери. Тому в кайнозойську еру еволюція відбувається шляхом ідіоадаптацій.
Панівне становище в кайнозої займають покритонасінні рослини, комахи, костисті риби, птиці, ссавці. Вже на початку ери рослинність стає близькою до сучасної, широко поширюються покритонасінні рослини.
Численні ідіоадаптацій забезпечили широке поширення покритонасінних на Землі, освоєння ними різних середовищ існування. З'явилися самозапильних і перекрестно опиляємі рослини, у яких сформувалися пристосування до запилення вітром, водою, комахами. Різноманіття пристосувань у плодів і насіння забезпечувало їх поширення тваринами, вітром, водою.
Зміна кліматичних умов протягом кайнозойської ери викликало зміна характеру рослинності. На початку ери були широко поширені теплолюбні рослини тропічного і субтропічного поясів: бамбук, виноград, лавр, пальми, магнолії. У більш північних районах виростали листопадні рослини помірного пояса - бук, дуб, вільха, береза, верба.
Жаркий і вологий клімат поступово змінювався сухим, більш континентальним.
У кайнозойську еру жив безрогі носоріг - Індрикотерій.
Фауна і флора середини кайнозою.
Плазуни:
1. Слонова черепаха. 2. Крокодил. Птахи: 3. Епіорніс. 4. Гагара. 5. Пінгвін. 6. Пелікан. 7. Фламінго. 8. Гриф. 9. Фороракус. Ссавці: 10. Людиноподібна мавпа (пропліопітек). 11. Креодонти (гіенодон). 12-13. Махайродові кішки. 14. Астрапотерій. 15. Арсінотерій. 16. Палеомастодонт. 17. Морська сирена. 18. Копитне (макраухенія). 19. Кінь (мезогіппус). 20. Халікотерій. 21-22. Бронтотеріі. 23. Дрібний носоріг (аллацеропс). 24. Гігантський носоріг (Індрикотерій). 25. Дворогий носоріг (діцератерій). 26-27. Гігантські свині. 28. Антракотерій. 29. Верблюд. 30-31. Олені. 32. Броненосець. 33. Лінивець. 34. Кіт.
Рослини: 35. Таксодіум. 36. Секвойя. 37. Араукарія. 38. Куннінгамія. 39. Ялина. 40. Сосна. 41. Бук, дуб. 42. Пальма. 43. Комиші.
Вони стали родоначальниками справжніх хижих тварин. Інша гілка комахоїдних дала початок рослиноїдних тварин - предкам копитних. Від стародавніх копитних виникли які дожили до наших днів непарнокопитні - тапіри, носороги, коні, а також різні парнокопитні - свині, олені та ін
Тварина четвертинного періоду - величезна Шаблезуба кішка ≈ смілодон.
У першій половині третинного періоду жили тварини химерного будови: гігантські бронтотерії з рогами на кінці морди у формі рогатки, гігантські хижаки та інші.
Ссавці жили на суші і в морі. Вони лазили по деревах, літали у повітрі (кажани), плавали в морях (кити та їх родичі). На суші ссавці не досягли величини динозаврів, але серед них були свої гіганти, і, мабуть, самим високим тваринам з ссавців можна вважати безрогого носорога - Індрикотерій. Його висота в плечах доходила до 5 м! Він жив в Азії і Європі близько 40 млн. років тому.
У Південній Америці та Австралії, відокремилися від інших материків ще в мезозої, розвиток стародавніх ссавців йшло своїм шляхом. На цих материках ссавці надовго зберегли вигляд своїх давніх предків. У Південній Америці були поширені сумчасті, а також Неповнозубі (лінивці).
В Австралії жили тільки сумчасті і однопрохідні - найпримітивніші з сучасних ссавців. У другій половині кайнозойської ери відбуваються особливо великі зміни в наземній рослинності і тваринному світі: на території теперішніх помірних поясів рослини тропіків і субтропіків змінюються рослинністю з опадаючим листям. Виникають великі степові і лісостепові простору.
У саванах і по узліссях лісів мешкали дикі свині, трипалі коні, жирафи, великі стада оленів, антилоп і мастодонтів. З'явилося багато хижаків - великих шаблезубих кішок, гієн і інших тварин. В кінці неогенового періоду і в четвертинному періоді утворилися тундра і тайга. І тільки в приекваторіальній смузі до наших днів збереглися рослинність і тваринний світ давніх епох.
Подібні статті
Чиста вода - джерело нашого здоров’я
Вода
життєво необхідна. Вона потрібна скрізь - в побуті, сільському господарстві
та
промисловості. Вода необхідна організму більшою мірою, ніж усе
інше,
за винятком кисню. Людина може
прожити без їжі 3-4 тижні, а
без води - лише кілька ...
Відкриття та характеристика генетичного коду
Найважливішим досягненням
біології XX ст. стало з'ясування генетичного коду - встановлення відповідності
між послідовністю нуклеотидів молекули ДНК та амінокислотами молекули білка. Нині
генетичний код з'ясовано повністю.
Книга життя ко ...