Актинові мікрофіламенти

Актинові мікрофіламенти - це нитки діаметром 6нм, вони є результатом полімеризації глобулярного актина - G- актина, що в присутності АТФ з'єднуються один з одним в довгі ланцюги. Вони подовжуються з одного кінця і коротшають при відщепленні актинових глобул з іншого. Мережа мікрофіламентів розташовується безпосередньо під плазмолемою багатьох эукаріотичних клітин.

Так, в оболонці еритроцитів вона прикріпляється до тих, що пронизують мембрану білкам і визначає не лише специфічну форму цих клітин, але і гнучкість, що дозволяє проходити їм по найвужчих капілярах. Клітини кишкового епітелію мають близько 1000 мікроворсинок, тих, що збільшують всмоктуючу поверхню кишечника. У кожній мікроворсинці міститься транспортна система, що забезпечує проникнення поживних речовин в клітину[5,10].

Ця система є пучком микрофиламентов, пов'язаних з тими, що пронизують плазмолему білками, так і з горизонтальною мережею мікрофіламентів. Таким чином, пучок мікрофіламентів виконує також і функцію арматурного стержня, що надає стійкість мікроворсинці.

Актинові філаменти грають ключову роль в скорочувальному апараті м'язових і нем'язових клітин, а також беруть участь у багатьох інших клітинних процесах, таких як рухливість, підтримка форми клітин, цитокінез.


Подібні статті

Поняття по біосферу. Роль живої речовини в біосфері
Все живе в біосфері утворює живу речовину. Живі організми відіграють дуже важливу роль у геологічних процесах, які формують Землю. Хімічний склад сучасних атмосфери та гідросфери зумовлений життєдіяльністю організмів. Мінеральна інертна ре ...

Гриби-двійники
Часто отрутні гриби бувають схожі на широко розповсюджені їстівні гриби, і недосвідчений грибник може їх легко поплутати. В одних випадках ця подібність задоволена поверхово, а в інших настільки сильно, що при визначенні грибів помилитися ...

Головне меню