Симптоми ураження винограду мілдью

Збудник мілдью - Plasmoparaviticola, який паразитує тільки на винограді.

Збудник уражує всі зелені частини рослини по мірі їх утворення: листки, грона, вусики, пагони. Особливо сильно уражуються молоді листки, суцвіття та ягоди (рис.1). Здерев'янілі надземні органи і корені не хворіють [11,21].

Рис. 1. Зовнішні ознаки ураження мілдью грон [36]

Навесні на молодих листках зверху з'являються блідо-зелені або жовтуваті плями, які згодом стають маслянистими і буріють. З нижнього боку листків у місцях плям утворюється рясний, білий, пухнастий наліт, що являє собою нестатеве спороношення збудника хвороби. Діаметр плям часто досягає 2-3 см. Цей наліт не стирається (рис.2). Осінню наліт становиться коричневим, зовсім не схожий на наліт мілдью. Наліт може з'явитися і без попереднього виникнення маслянистих плям. Це залежить від вологості. За умов тривалої посухи він не утворюється [21,22,24].

На дорослих листках мілдью викликає утворення невеликих кутастих плям (до 6 мм у діаметрі). Іноді вони оточені хлоротичною тканиною. Листя засихає й опадає, іноді спостерігається оголення пагонів. Старі листки більш стійкі до хвороби, але осінню вони втрачають цю відносну стійкість, з'являється осіння мозаїчна форма хвороби [14,31].

Рис.2. Зовнішні ознаки мілдью з нижньої сторони листка [37]

Рис.3. Зовнішні ознаки мілдью з верхньої сторони листка [37]

На зелених пагонах хвороба проявляється у вигляді продовгуватих, буруватих, трохи вдавлених плям. При ураженні верхівки пагонів новий приріст буває повторним. У вологу погоду плями вкриваються білим пухнастим нальотом. За інтенсивного розвитку хвороби пагони засихають, вусики втрачають гнучкість, стають ламкими і при надмірній вологості загнивають. Хвороба викликає побуріння та відмирання квіток і пуп'янків. На квітконіжках утворюються сіруваті або бурі, трохи вдавлені плями. У вологу погоду на хворих квітках і квітконіжках утворюється густий білуватий наліт [20,21].

Грона уражуються в різні строки. Найбільш небезпечним є період до і після цвітіння. В цей час грона мають структуру, ніби маленьких губок та добре утримують вологу. Хвороба охоплює всі частини китиці та визиває повну її загибель [31].

Ягоди, уражені збудником мілдью, набувають темно-шоколадного кольору, а навколо плодоніжки утворюється синювата смужка. Прийнято вважати, що ягоди легше уражуються збудником мілдью у молодому віці (до досягнення ними діаметру 3 мм). Згодом продихи на ягодах зникають, і вони не заражуються. Коли ягоди досягають розміру горошини, гриб ззовні уже не помітний. Ягоди набувають синюватого кольору, а потім бурого і зморщуються. Утворюються так звані шкірясті ягоди, не придатні для вживання [17,20,21].

Діагностику хвороби проводять спочатку за зовнішніми ознаками розвитку хвороби - симптомами, а потім при необхідності використовують мікроскопічний метод (будова зооспор).


Подібні статті

Зниження харчової цінності нутрієнтів під час зберігання і перероблення
Харчування – фізична потреба людини. Їжа є вихідним матеріалом для побудови і відновлення кожної клітини організму людини. Підраховано, що за своє життя людина споживає в середньому близько 1,3 т білків, 12,5 т вуглеводів і 75 т води. За в ...

Біологічна роль марганцю в організмі людини і тварин
Вчення про біологічну роль хімічних елементів, що містяться в тканинах організму в дуже невеликих концентраціях (від 10-3 до 10-12 %) і тому одержали назва мікроелементів, виділилося в самостійну науку порівняно недавно. Майже до кінця XІ ...

Головне меню