Технологія отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі

Основні етапи отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі наведено на рис. 7.

Рис.7. Схема отримання оздоровленого посадкового матеріалу картоплі

Для термотерапії відбирають бульби, типові для даного сорту за зовнішніми ознаками без видимих уражень, миють їх та розміщують в кюветах з піском. Кювети з бульбами витримують при температурі 37°С і вологості 75% протягом 35- 50 днів. Через 7-10 днів бульби підкормлюють розчином мікроелементів для отримання етіолованих паростків, концентрація вірусів у яких менша ніж у зелених. Термотерапія дозволяє повністю позбавитися від вірусу скручування листя картоплі, але не дозволяє позбавитися від інших вірусів картоплі в повному обсязі.

Паростки бульб після термотерапії довжиною 2 см стерилізують у 0,1% розчині діациду 30 - 50 хв. і тричі промивають стерильною водою. Стерилізувати паростки можна в 1 - 6 % розчині гіпохлориду кальцію або 0,1 % розчині сулеми. Меристему розміром 0,1 - 0,25 мм виділяють в ламінарному боксі під мікроскопом за допомогою медичної голки. Меристему висаджують на модифіковане середовище Мурасіге-Скуга і вирощують при температурі 25°С, вологості 70%, освітленні 6000 люкс, фотоперіоді 16 год. В поживне середовище може бути внесений віразол.

Отриману з меристеми рослину черенкують і перевіряють на наявність вірусної інфекції методом імуноферментного аналізу та електронної мікроскопії. В подальшому здійснюють розмноження оздоровлених рослин. Рослини черенкують на черенки з одним листочком, які розміщують на середовищі Мурасіге-Скуга і вирощують при температурі18 - 25°С, вологості 70%, освітленні 6000 - 8000 люкс, фотоперіоді 16 год. Через 20 - 30 днів отримують рослину з кореневою системою придатну до нового черенкування. Рослини, що розмножені в пробірках, висаджують в теплиці для отримання першого клубневого покоління.

Можлива інша технологія отримання першого клубневого покоління: отримання мініклубней. Для цього пробіркові рослини картоплі висаджують в теплиці дуже щільно - це дозволяє економити площу теплиці і отримувати максимальну кількість мінібульб з одиниці площі. Мінібульби мають розмір 15 - 30 мм і можуть бути використані як для повторної висадки в теплиці, так і для висадки в умовах відкритого ґрунту.


Подібні статті

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Ссавці Чернігівської області
Коли після важкої праці виїжджаєш на лоно природи і спостерігаєш, як усе живе жадібно підставляє себе під сонячне проміння, купається у ньому, коли дивиться на квітучі луки або обережно підступаєш до таємничого болота, слухаєш пташиний спі ...

Головне меню