Значення аеробіологічних досліджень для запобігання і лікування полінозів
Найбільш важким проявом полінозу є бронхіальна астма. У ряду хворих виникають шкірні прояви полінозу у вигляді кропивниці, Квінке набряку, атонічного та контактного дерматитів. До рідкісних проявів полінозу відносяться ураження нервової системи, внутрішніх органів і сечостатевих органів [8].
Найтиповіша ознака полінозу - сезонність, співпадання проявів із періодом цвітіння певних рослин. При цьому симптоми повторюються приблизно в один і той самий час щорічно, але оскільки в різні роки терміни цвітіння дещо зміщуються через погодні відмінності, змінюються і терміни проявів полінозу. Проте слід враховувати можливість полівалентної пилкової алергії (тобто алергії до пилку різних рослин), а також можливість харчової алергії через перехресні реакції (наприклад, на горіхи при алергії до пилку листяних дерев і чагарників). У разі алергії до цвілевих грибів явища полінозу можуть спостерігатися упродовж всієї теплої пори року.
Але найчастіше поліноз продовжується не більше 4 тижнів на рік. Поліноз зустрічається у людей будь-якого віку і статі, але у дітей він частіше
буває у віці старше 6 років. Кількість хворих у всьому світі подвоюється кожні 10 років. Не завжди поліноз діагностується, тому офіційні дані про його поширеність занижені приблизно в 10 разів. Поліноз не проходить з віком.
Основну роль у розвитку полінозу відіграють близько 60 рослин. Знання приблизних періодів їх цвітіння в даній місцевості полегшує діагностику «винуватця». Можливі перехресні реакції на споріднені рослини (тимофіївка - їжака, вільха - ліщина - береза).
Основне значення мають повітрянозапилювані рослини, пилок яких виділяється у величезній кількості і легко розноситься вітром. Розміри його від 10 до 50 мікрон, а ферменти, що містяться в ньому, полегшують проникнення через слизову оболонку очей і носа. До того ж на зернах пилку можуть вегетувати спори цвілевих грибів, що теж може бути причиною симптомів. Причинний чинник полінозу залежить від кліматичної зони, особливостей місцевої флори. Календар цвітіння рослин залежить і від погодних умов. У теплі сонячні дні і при сильному вітрі симптоми виражені сильніше. Запідозрити наявність полінозу можна, аналізуючи збіг у часі симптомів з календарем цвітіння, а для його підтвердження проводиться алергологічне обстеження із застосуванням шкірних тестів (не в сезон цвітіння) і аналіз на наявність антитіл до даного алергену в сироватці крові (RAST - радіоалергосорбентний тест та ін.). У мешканців міст поліноз зустрічається в шість разів частіше, ніж у сільських жителів. Це пояснюється впливом забруднення повітря: під дією таких речовин, як двоокисид сірки, озон і оксиди азоту, а також кислих аерозолів відбувається пошкодження зерен пилку і вихід на їх поверхню нових алергенів (життя без алергії).
Найбільший лікувальний ефект надає специфічна гіпосенсибілізація, яку проводять в алергологічних кабінетах. Для неспецифічної терапії застосовують антигістамінні засоби. У випадках, коли це лікування не має ефекту, призначають глюкокортикоїдні препарати місцевої або пролонгованої дії. Широко використовують також місцеве лікування препаратами, що містять ефедрин, антигістамінні засоби, кромолін-натрій, глюкокортикоїди [15].
Подібні статті
Роль та вміст води в організмі
Ще в 60-го роки Нобелівський лауреат, найбільший авторитет в
області біоенергетики Альберт Сцент-Дьерді вигукнув: «Біологія забула роль води
або взагалі не думала про неї». Основну субстанцію організму – воду прийнято
розглядати як майже н ...
Ефіроолійні рослини
Ефіроолійні культури належать до різних ботанічних родин та видів. Об'єднує їх наявність ефірної олії, яка нагромаджується в рослині або окремих її частинах — насінні, лиртках, пелюстках квіток. Ефірна олія містить природні ароматичні речовини, ...