Клас стрічкові черв'яки, або цестоди

http://www.ebio.ru/images/books/1268/05030207.jpg

Рис. 6. Стрічкові черв'яки. Зліва направо: голівка свинячого ціп'яка, молодий бичачий ціп'як, ехінокок, широкий лентец

Наприклад, незріла личинка свинячого ціп'яка упроваджується в м'язову тканину свині і залишається там до тих пір, поки це м'ясо не з'їсть інший господар, наприклад людина або щур. У його кишечнику личинки перетворюються на дорослих черв'яків; ті, у свою чергу, утворюють яйця, яким для вилуплення личинок знову необхідно попасти в свиню. До поширених паразитів людини відносяться в класі цестод також ехінокок, широкий лентец і бичачий ціп'як [Хаусман К., 1998].

Багато цестоди живуть роки і навіть десятки років; за цей час вони встигають виробити мільярди яєць. Яйце виводиться з екскрементами господаря назовні і проковтнувся проміжним господарем – кільчастим черв'яком, членистоногим, молюском або ссавцем. Надалі з яйця виходить личинка фінна. У стадії фінни деякі цестоди величиною з сірникову голівку, інші зростають з дитячу голову, маючи масу до 50 кг. Потрапляючи разом з проміжним господарем в остаточного господаря, личинки прикріпляються до стінки кишечника і зростають в дорослого черв'яка.

Лентец широкий. Любителі сирої риби часто наражаються на небезпеку зараження стрічковим гельмінтом — лентецом широким. Захворювання, яке викликає цей паразит, називається діфіллоботріозом. Паразит в стрічковій формі в тонкому кишечнику людини може жити до 28 років. Це найбільший з людських гельмінтів, його довжина може досягати 10, а інколи і 20 метрів. Сколекс лентеца має подовжену форму, а замість присосків у нього двi присасyвальнi щiлини [Алексеев В.Н., Бабенко В.Г., Сивоглазов В.И., 2005].

Ширіна члеників лентеца у декілька разів перевищує їх довжину. Яйця гельмінта мають жовто-коричневе забарвлення, кінці їх закруглені, а на одному з полюсів є кришечка. Розвиток паразита починається у водному середовищі. Яйца лентеца широкого дозрівають в прохолодному водоймищі, з них з'являються рухливі ембріони (війкові личинки), які стають їжею веслоногих рачків.

У їх кишечнику з личинок утворюються онкосфери, які за допомогою крюків проникають через стінку кишечника в порожнину тіла. Тут вони перетворяться у фінни. Вони мають подовжене тіло, а на задньому кінці його округлий диск, забезпечений крюками. Рачками харчуються риби типа щуки, судака, миня, лососевих. У шлунку другого проміжного господаря рачки перетравлюються, а фінни проникають в м'язи і перетворюються на білих щільних червоподібних личинок завдовжки 6 мм.

Личинки мають на передньому кінці по дві присасyвальнi щiлини. Якщо заражена риба буде з'їдена іншою рибою, личинки збережуть свою життєздатність і продовжать розвиватися. У органах крупної хижої риби, що проковтнула заражену рибку, проходить завершуюча стадія розвитку личинки лентеца. З цієї миті личинка стає небезпечною для людини.

При недостатній тепловій обробці риби або споживанні мороженої строганини, малосольної ікри може статися зараження цим виглядом гельмінтозів. Остаточним господарем лентеца широкого є людина. У кишечнику зрілі личинки присмоктують до стінок і перетворюються на статевозрілі особини.

У зараженої людини часто виникають токсичні прояви, виникає анемія через нестачу вітаміну В12, що бере участь в кровотворенні. Скупчення десятків паразитів може викликати кишкову непрохідну, яку незрідка доводиться ліквідовувати оперативним дорогою. Профілактика діфіллоботріоза полягає в ретельній термічній обробці озерної і річкової риби перед споживанням її. Лентец заражає і тварин: собак, ведмедів, які теж харчуються рибою [Астафьев Б.А., Петров О.Е., 1992].

Повне знищення цього черв'яка-паразита в природі доки не представляється можливим, тому не можна забувати про небезпеку, пов'язану із споживанням риби.

Ехінокок. Дуже небезпечний для здоров'я людини ехінокок - солітер, який паразитує в людському організмі лише в стадії фінни. Проміжний господар цього гельмінта — велика рогата худоба. Ехінокок викликає ехінококоз. Гельмінт може паразитувати в будь-якому органі, але найчастіше зустрічаються ураження печінки, легенів, мозку і і трубчастих кісток [Дольник В. Р., 2005].

Ехінокок є невеликим черв'яком (до 0,5 см). Голівка його забезпечена присосками і двома рядами крюків. Шийка ехінокока дуже коротка, а члеників у гельмінта буває всього 3 або 4. Задній членик, найбільший, складає більше половини тіла і вважається статевозрілим. Відокремившись від тіла гельмінта, він може активно пересуватися.

Фінна ехінокока утворює міхур, що досягає розміру яблука і навіть голови дитяти. У стадії фінни ехінокок паразитує в органах крупної і дрібної рогатої худоби, кроликів, собак і, що найнебезпечніше, людини.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4


Подібні статті

Фауна та біологія двостулкових молюсків ландшафтного заказника Згоранські озера
Актуальність дослідження. Двостулкові молюски є одними з багаточисельних звичайних компонентів прісноводної гідрофауни . Як правило, їх можна зустріти в старицях річок, ставках, тимчасових водоймах, але найчастіше -- в озерах. Ці гі ...

Іонні механізми потенціалу дії. Методи фіксації
Всі процеси життєдіяльності організмів супроводжуються появою в клітинах і тканинах електрорушійних сил. Електричні явища відіграють велику роль у найважливіших фізіологічних процесах: збудженні клітин і проведенні збудження по клітинам. ...

Головне меню