Клас стрічкові черв'яки, або цестоди

Доросла особина свинячого ціп'яка є черв'яком із стрічкоподібним тілом білого кольору, розмірами від 1,5 до 6 м. Голівка ціп'яка мікроскопічних розмірів (2-3 мм), має віночок крюків і 4 присоски. За голівкою розташована шийка, а за нею — членики, що мають квадратну форму.

Від свинячого ціп'яка легко позбавитися, чим від бичачого, але він набагато небезпечніший, тому що може паразитувати не лише в кишечнику людини [Левушкин С.И., Шилов И.А., 1994].

Фінни цього гельмінта можуть знаходитися в мозку, печінки і навіть в очах. Подібні випадки паразитування ціп'яка невиліковні і часто закінчуються смертю великого. Зараження відбувається через брудні руки, несвіжу білизну, продукти.

Для людини, в кишечнику якого паразитує свинячий солітер, існує небезпека, що при блювоті личинки гельмінта можуть попасти з кишечника в шлунок, звідки онкосфери рознесуть фінни по інших органах.

Внутреннее строение свиного цепня

Рис. 8. Внутрішня будова бичачого ціп'яка.

Симптоми захворювання бувають самими різними: нудота, блювота, пронос, відсутність апетиту. При діагностиці недостатньо виявити яйця гельмінта у фекаліях, оскільки онкосфери бичачого і свинячого ціп'яків не можна відрізнити один від одного. Необхідно виявити і досліджувати зрілих члеників. Людина може служити і проміжним господарем для свинячого ціп'яка, коли зараження походить від іншої людини. Цистіцерки, що утворилися в органах людини, викликають цистицеркоз, який може виявлятися в судорожних припадках і сліпоті [Сергиев В.П., Лебедева М.Н., Фролова А.А., Романенко Н.А., 1997].

Рис. 9. Життєвий цикл свинячого ціп'яка яйце з онкосферою в зовнішньому середовищі; 2. онкосфера; 3. фінна; 4. фінна з голівкою, що вивернула; 5. статевозріла форма в телі остаточного господаря.

Бичачий ціп'як набагато більше свинячого, його довжина досягає 10 м. Він вважається найбільшим ціп'яком, що живе в організ¬ме людину. Цей паразит викликає теніарінхоз. По своїй будові бичачий ціп'як схожий на свинячого, але на його голівці відсутні крюки, є лише присоски. Здібні до розмноження членики мають довжину 1,6-3 см і ширину 5-7 мм. Зрілі членики починаються з двохсотою проглоттіди і далі. Вони можуть самі виповзати з анального отвору господаря, пересуватися по тілу і білизні.

Життєвий цикл бичачого ціп'яка схожий на цикл розвитку свинячого ціп'яка, але яйця цього паразита не здатні розвиватися в організмі людини, тому фіннозная стадія при зараженні бичачим ціп'яком не зустрічається. Він не дає страшного ускладнення у вигляді цистицеркозу на відміну від свинячого ціп'яка [Беклемишев В.Н., 1964].

Якщо не позбавитися від цього паразита, він може прожити в кишечнику людини більше 18 років, виробляючи щорік до 600 млн яєць, а за весь життєвий цикл — 11 млрд яєць. Зараженість м'яса при теніарінхозе значно нижча, ніж при теніозе. У проміжних господарях фінни бичачого ціп'яка живуть недовго, тому захворювання набагато швидше піддається лікуванню і не дає важких ускладнень.

Зараження стрічковими черв'яками-паразитами зазвичай виявляється розладом шлунку, нестійким стільцем, болями в животі, алергічними реакціями, порушеннями діяльності нервової системи. Діагноз при захворюванні цим виглядом гельмінтозу поставити зовсім не важко: у калових масах можна неозброєним оком побачити фрагменти члеників ціп'яка. При дослідженні калу під мікроскопом видно і багаточисельні доспілі яйця гельмінта.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 


Подібні статті

Сигові риби
Сиги вод СНД відносяться до двох видів: ряпушки і власне сиги, кожен з безліччю форм. По екології всіх сигів підрозділяють на прохідних, озерно-річкових і озерних. Перші нагулюються в морі або в озері, звідки йдуть на нерест високо вгору п ...

Еволюція органічного світу по ерах
За даними палеонтології і геології, історія Землі і життя на ній розділена на п'ять ер, кожна з них характеризується певними організмами, що переважали протягом цієї ери. Кожна ера розділяється на декілька періодів, а період у свою чергу - ...

Головне меню