Материнка звичайна

Біномінальна назва - Origanum vulgare

. Інші назви: орегано, душинка, лебідка, зіновка. Origanum vulgare в перекладі означає «прикраса гір», від слів «oros» - «гора», «ganos» - «прикраса» (по-грецьки); «вульгарний» (vulgare) по-латині - «повсюдна» або «звичайна».

Біологічна класифікація:

Домен: ядерні (Eukaryota)

Царство: зелені рослини (Viridiplantae)

Відділ: Streptophyta

· судинні (Tracheophyta)

· насінні (Spermatophyta)

· покритонасінні (Magnoliophyta)

· еудікоти (Eudicots)

Підклас: айстериди (Asterids)

Порядок:губоцвіті (Lamiales)

Родина: глухокропивові (Lamiaceae)

Підродина: Nepetoideae

Рід: Материнка або Орегано (Origanum)

Вид: Материнка звичайна, Душиця

Біологічний опис:

багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих з коротким кореневищем . Стебло (30-60 см заввишки) пряме, при основі часто гіллясте, чотиригранне, у нижній частині циліндричне. Листки супротивні, черешкові, довгаста-яйцеподібні (14 см завдовжки), зверху темно-зелені, зісподу світліші, віддалено дрібнозубчасті. Квітки з приквітками, дрібні, неправильні, зрослопелюсткові, у щиткоподібно-волотистих суцвіттях. Чашечка дзвоникувата, п'ятизубчаста, з 13 жилками; віночок невиразно двогубий (5-7 мм завдовжки), рожевий або темно-рожевий, рідше білуватий; верхня губа його виїмчаста, нижня з трьома різними лопатями.Тичинок чотири, маточка одна, стовпчик один, зав'язь верхня, чотирилопатева. Плід - розпадний горішок, горішки овальні, гладенькі. Росте у мішаних і листяних лісах , серед чагарників , на галявинах . Тіньовитривала рослина. Цвіте у червні - серпні. Поширена по всій Україні. Райони заготівель: Волинська , Житомирська , Київська , Рівненська , Чернігівська , Полтавська , Черкаська , північна частина Кіровоградської області . Запаси сировини значні.

Фармакологічні властивості і використання.

Зелена маса містить до 1,5 % ефірної олії, флавоноїди, дубильні речовини (до 20 %), аскорбінову кислоту (в листках 0,57 %), гіркі речовини, пігменти. До складу ефірної олії входять тимол і карвакрол (до 44 %), бі- і трициклічні сесквітерпени - до 12 %, вільні спирти - до 15 %, геранілацетат - до 5 %. У плодах міститься до 30 % висихаючої жирної олії.

Зібрану у період цвітіння материнку використовують у свіжому або висушеному вигляді як прянощі, а також як сировину для добування ефірної олії. Материнку та її ефірну олію використовують у миловарній, лікеро-горілчаній, рибній, парфумерній, лакофарбу-вальній промисловості. Материнку широко використовують у медицині. Препарати діють як заспокійливий засіб, підсилюють секрецію травних і бронхіальних залоз, перистальтику кишок, траву використовують для підвищення апетиту, при запаленні дихальних шляхів. У вигляді зборів, чаїв або комплексних препаратів її рекомендують як антисклеротичний, гіпотезивний, болезаспокійливий, протизапальний і дезодоруючий засіб. Трава входить до складу сечогінного і вітрогінного чаїв.

У народній медицині материнку широко використовують при жіночих хворобах, геморої, мігрені, бронхіальній астмі, туберкульозі легень, бронхіті, ревматизмі, при нервових розладах і безсонні, метеоризмі, ентероколіті, холециститі, дискрезії жовчовивідних шляхів, як кровоспинний і протиглистний засіб, для підсилення лактації. Зовнішньо - при алергії й рахіті в дітей, фурункульозі, нагноєннях, для зміцнювальних ванн, при деяких шкірних захворюваннях, запаленні лімфатичних вузлів. Ефірну олію вживають для зняття зубного болю. Материнка - народний засіб проти молі й паразитичних комах у вуликах. Рослина декоративна, чудовий медонос.

Антирадіаційні властивості:

Як і казалося раніше, рослини відіграють чималу роль и житті людини, зокрема, такому віжливому факторі, як захист та очищення організму. Материнка звичайна не є виключенням і є гарним захисником людського оргаізму. Таким чином, зелена маса материнки звичайної містить до 1,5 % ефірної олії, флавоноїди, дубильні речовини (до 20 %), аскорбінову кислоту (в листках 0,57 %), гіркі речовини, пігменти. До складу ефірної олії входять тимол і карвакрол (до 44 %), бі- і трициклічні сесквітерпени - до 12 %, вільні спирти - до 15 %, геранілацетат - до 5 %. У плодах міститься до 30 % висихаючої жирної олії. Материнку звичайну можна використовувати у комплексі з іншими травами.

Техніка вирощування:

Материнку доцільно вирощувати на добре освітлених південних та південно-східних схилах поза сівозміною в зв’язку з тривалим (6-7 років) періодом використання.

Основний обробіток ґрунту полягає в лущенні стерні та наступній оранці на глибину 27-30 см. На дуже забур’янених ділянках під материнку застосовують пошаровий обробіток - багаторазові безполицеві й полицеві розпушування на різну глибину. Щоб знищити багаторічні кореневищні бур’яни поле дискують уздовж і впоперек на глибину 10-12 см для подрібнення кореневищ. Після проростання кореневищ бур’яни загортають глибоко у ґрунт плугом з передплужником. При наявності коренепаросткових бур’янів поле перший раз дискують на глибину 6-8 см, друге лущать полицевими лущильниками на глибину 10-12 см.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Фізіологія крові. Еритроцити
Кров є рідиною (рідка тканина мезодермального походження), червоного кольору, слабо лужної реакції, солонуватого смаку з питомою вагою 1,054-1,066. Спільно з тканинною рідиною і лімфою вона утворює внутрішнє середовище організму. Кров вико ...

Рукокрилі Чернігова
Ряд рукокрилі (кажани) – великий ряд ссавців, здатних активно літати. Його представники поширені на всіх континентах планети від північної межі лісу до тропіків і пустель Австралії (крім Антарктиди). Живляться переважно комахами, хоча для ...

Головне меню