Макроелементи

Усі харчові продукти містять певну кількість кальцію, але до продуктів, збагачених його засвоюваними формами, можна віднести лише деякі, головним чином молоко і молочні продукти. Близько 1 г кальцію зазвичай міститься в добре збалансованих раціонах, які включають не менш як 0,5 л молока.

Вміст кальцію в деяких харчових продуктах наведено в таблиці 4.

Більшість захворювань, виявлених внаслідок недостатності кальцію (остеопо-роз, рахіт, остеомаляція, карієс), можуть виникати в результаті дефіциту інших харчових речовин, головним чином білків, кальциферолу, вітаміну D, інших вітамінів. Порушення обміну кальцію в організмі за цих захворювань можна трактувати як вторинні.

Фосфор – елемент, який входить до складу ліпідів, білків, нуклеїнових кислот. Фосфорні сполуки відіграють особливо важливу роль у діяльності головного мозку, скелетних і серцевих м'язів, потових залоз. Неорганічний фосфор разом із кальцієм становить основу кісткової тканини, є обов'язковим компонентом реакцій, які забезпечують розпад вуглеводів.

Обмін фосфору тісно пов'язаний з обміном кальцію. У процесах всмоктування з кишечника і формування кісткової тканини обмін кальцію і фосфору відбувається паралельно, у сироватці крові вони антагоністичні. Оптимальним для дорослих вважається співвідношення кальцію і фосфору 1: 1,5.

Більшість харчових продуктів містять багато фосфору, тому недостатність у ньому трапляється зрідка.

Найбільшу кількість фосфору містять молоко і молочні продукти, м'ясо, риба, продукти з насіння зернових і бобових рослин (табл. 5). Із рослинних продуктів фосфор засвоюється гірше, ніж із продуктів тваринного походження. Надмірна кількість фосфору призводить до зменшення вмісту кальцію в організмі.

Таблиця 4. Вміст кальцію в харчових продуктах

Найменування

Вміст,

мг/100 г.  

Найменування

Вміст,

мг/100 г.  

Швейцарський сир

925

Фініки

59

Мигдаль

234

Артишоки

51

Пивні дріжджі

210

Насіння гарбуза

51

Петрушка

203

Насіння кабачка

51

Козяче молоко

129

Апельсини

41

Тофу (соєвий сир)

128

Зерно жита

38

Інжир сушений

126

Горіхи кеш'ю

38

Маслянка

121

Морква

Насіння соняшнику

120

Ячмінь

34

Йогурт

120

Часник

29

Висівки пшениці

119

Цибуля

27

Незбиране коров'яче молоко

118

Лимони

26

Гречка

114

Зелений горошок

26

Насіння кунжуту

110

Сочевиця

25

Зрілі оливки

106

Цвітна капуста

25

Броколі

103

Ананаси

17

Горіхи волоські

99

Буряк

16

Пресований сир

94

Виноград

16

Шпинат

93

Томати

13

Пророщена пшениця

72

Яловичина

10

Арахіс

69

Авокадо

10

Сушені абрикоси

67

Банани

8

Родзинки

62

Яблука

7

Чорна смородина

60

Солодка кукурудза

3

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6


Подібні статті

Особливості розмноження птахів різних видів на прикладі гусака сірого, журавля та великого строкатого дятла
Орнітологічні екскурсії захоплюють своєю неповторністю. Кожен виїзд на природу дає нові враження навіть спеціалісту. Це пояснюється перш за все особливістю самих птахів. Серед тварин птахи – найбільш показова група. На зоологічних екскурсі ...

Роль та вміст води в організмі
Ще в 60-го роки Нобелівський лауреат, найбільший авторитет в області біоенергетики Альберт Сцент-Дьерді вигукнув: «Біологія забула роль води або взагалі не думала про неї». Основну субстанцію організму – воду прийнято розглядати як майже н ...

Головне меню