Роль та значення членистоногих, їх охорона

Біологічне значення членистоногих у природних екосистемах велика і багатогранна. Як постійні й численні компоненти водних і сухопутних екосистем вони відіграють істотну роль у біологічному кругообігу і біоенергетичних процесах в природі. Багато видів водних членистоногих важливі як біофільтратори в очищенні вод від органічного забруднення. У ґрунті велика роль членистоногих у процесах ґрунтоутворення. Серед членистоногих багато об'єктів промислу та промислового розведення. Негативне значення мають членистоногі - шкідники сільського та лісового господарства, а також паразити й переносники небезпечних захворювань людини і тварин. У воді та на суходолі вони беруть участь у харчових ланцюгах і колообігу речовин.

Більшість комах є консументами - споживачами готових органічних речовин. Вони поглинають величезну кількість зеленої маси рослин, і самі, у свою чергу, стають їжею для інших тварин. Хижаки та паразити контролюють чисельність інших організмів, що забезпечує стійкість екосистем.

Комахи відіграють величезну роль у запилюванні рослин. У процесі еволюції виробилася дивовижна пристосованість між багатьма видами комах і квітковими рослинами. Аромат квітів і запах приваблює.

Висновок

Вивчаючи членистоногих, слід зазначити їх винятково велику роль як у житті людини, так і в природних процесах. У зв'язку з тим що членистоногі становлять значну частку наземної фауни, вони істотно впливають на рослинний і тваринний світ Землі. Членистоногі зустрічаються в усіх районах суші, в тому числі в пустелях, високо в горах і в полярних районах.

Існування багатьох членистоногих тісно пов'язане з життям рослин. Під час масового розмноження членистоногі знищують або пошкоджують рослини на величезних територіях. Проте крім шкоди членистоногі приносять велику користь рослинництву як запилювачі квіткових рослин. У ході еволюції виробилась чудова взаємна пристосованість між багатьма видами членистоногих і квіткових рослин (наприклад, у рослин є різні пристосування для запилення їх певними видами комах, а у комах довжина і форма хоботка чітко відповідає будові квітки тих рослин, які вони запилюють).

Членистоногі входять до складу найрізноманітніших біоценозів, населяючи моря та океани, прісні водойми, поверну суходолу всіх зон. У світі ще понад 1.5 млн. видів, в Україні 25 тис. Роль комах в екосистемах. Маса членистоногих на нашій планеті дійсно величезна, її можна порівняти з масою всіх інших тварин разом узятих. Більшу частину з них становлять комахи. У воді і на суші вони беруть участь в харчових ланцюгах і кругообігу речовин.

Більшість комах є консументами - споживачами готових органічних речовин. Вони поглинають величезну кількість зеленої маси рослин, і самі, у свою чергу, стають їжею для інших тварин. Хижаки і паразити контролюють чисельність інших організмів, що забезпечує стійкість екосистем. Комахи відіграють величезну роль у запилюють рослин. В процесі еволюції виробилася дивовижна пристосовність між багатьма видами комах і квітковими рослинами. Аромат квітів і запах приваблює комах, а будова квітки відповідає розмірам і формі комах і їх ротових органів. Комахи - санітари і гнусостворюючі. Доїдаючи тіла загиблих рослин і тварин, вони полегшують роботу бактерії гниття. Це прискорює процес розкладання загиблих організмів, перетворення органічних речовин на неорганічні. Значення комах для людини.

Комахи - основні запилювачі сільськогосподарських рослин (садові культури, соняшник, гречка і т.д.), вони знищують комах-шкідників. Є домашні тварини типу Членистоногі. Це медоносна бджола і тутового шовкопряда, про яких ви вже знаєте.

Багато комах завдають шкоди зеленим рослинам, запасам зерна та інших продуктів. Вчені вважають, що приблизно чверть урожаю, отриманого людиною, знищується шкідниками. Для боротьби з ними застосовують методи захисту: фізичні, хімічні, агротехнічні та біологічні. Фізичні методи захисту передбачають використання деяких фізичних факторів (холоду, струму високої частоти, різних видів випромінювання). Наприклад, шкідників комор знищують за допомогою струму високої частоти. Хімічні методи захисту передбачають використання спеціальних речовин, які називають отрутохімікатами.

Перейти на сторінку: 1 2


Подібні статті

Кісткові риби
Кісткові риби - найбільший клас хребетних тварин, що нараховує близько 20000 видів. Найдавніші представники цього класу походять від хрящових риб в кінці силуру. В даний час 99% класу належать до так званих костистих риб, які вперше з'явил ...

Життєдіяльність личинок волохокрильців
Ентомологія – наука, яка безупинно розвивається, постійно збагачується новими даними і новими ідеями. За 15 років ентомологія зробила величезний крок вперед у розумінні багатьох аспектів екології, фізіології, поведінки і взаємозв`язків ко ...

Головне меню