Роль та значення членистоногих, їх охорона
Отрутохімікати, які використовують для боротьби з комахами, називають інсектицидами (від лат. «Інсекто» - комаха). Хімічний метод дуже ефективний, він дозволяє швидко знищити шкідників, часто до 100%. Але отрутохімікати забруднюють продукцію і навколишнє середовище, можуть потрапити у воду і грунт; від них гинуть не тільки шкідливі комахи, але й корисні. Залишки отрутохімікатів можуть також потрапити в їжу людини.
У результаті використання отрутохімікатів гинуть птахи, хворіють люди. Тому хімічні методи слід застосовувати з обережністю. Агротехнічні методи передбачають такий догляд за ґрунтом і посівами, який згубно впливає на комах-шкідників (знищення бур'янів, вивезення з поля пошкоджених шкідниками листя і плодів, прополка, розпушування, полив і т.д.). Біологічний метод захисту полягає у використанні одних організмів для боротьби з іншими (сонечко - проти попелиці, їздець трихограма - проти озимої совки, капустяної совки та інших). Це можуть бути природні хижаки або паразити комах-шкідників. Так, наприклад, їздець трихограма відкладає свої яйця в яйця деяких шкідників. Трихограм розводять у спеціальних лабораторіях, а потім випускають на поле під час розмноження шкідників. Деякі членистоногі були одомашнені.
Домашніми комахами є медоносна бджола і тутового шовкопряда. Деякі комахи є переносниками небезпечних захворювань людини і тварин (кімнатна муха переносить близько 300 інфекційних захворювань, малярійний комар - збудників малярії, таргани - безліч збудників інфекційних хвороб і кліщів). Збереження видового різноманіття комах.
Чисельність комах в природі може коливатися під впливом абіотичних і біотичних факторів середовища. Температура, вологість, вітер, рельєф, грунт і світло на різних комах впливають по-різному, але є і загальні закономірності. Температура тіла комах залежить від температури навколишнього середовища, але завдяки м'язовим скороченням вона може підвищуватися. Вода має велике значення для членистоногих, але завдяки міцним покрову комахи можуть жити також в умовах дефіциту вологи. Особливо сильно впливає антропічний фактор.
Головні причини зникнення або скорочення чисельності комах полягають у руйнуванні їх природних середовищ існування та застосуванні отрутохімікатів. До Червоної книги України занесені більше 150 видів комах, серед них 2 види богомолів, жужелиця-моллюскоед, кілька видів метеликів (вітрильник поліксена, бражник мертва голова, бражник-прозерпіна, сатурнія та інші). Комахи охороняються у заповідниках, заказниках і національних парках. Щоб зберегти різноманіття комах, треба зберігати і відновлювати їх природні місця існування, менше використовувати хімічні методи боротьби, не колекціонувати рідкісні види комах.
Подібні статті
Еволюція органічного світу по ерах
За даними палеонтології і
геології, історія Землі і життя на ній розділена на п'ять ер, кожна з них
характеризується певними організмами, що переважали протягом цієї ери. Кожна
ера розділяється на декілька періодів, а період у свою чергу - ...
Сигові риби
Сиги вод СНД
відносяться до двох видів: ряпушки і власне сиги, кожен з безліччю форм. По
екології всіх сигів підрозділяють на прохідних, озерно-річкових і озерних.
Перші нагулюються в морі або в озері, звідки йдуть на нерест високо вгору п ...