Способи життя і значення павуків

Більшість павуків живе осіло у своїх будівлях - лігвищах і тенетах, але чимало й бродячі, що не мають постійних притулків. Еволюція павутинної діяльності павуків наочно проявляється в конструкціях їх характерних будівель [3].

Лігвища ділять на кілька типів: норки, трубки, покришки, ковпачки й ін. Норки викопуються в ґрунті й служать постійним житлом або тільки притулком, у якому павук проводить день, виходячи вночі на полювання. Відомі всі переходи від простих поглиблень у ґрунті до складно влаштованих норок, що добре прослідковується в мигаломорфних павуків. Одні види роблять невеликі поглиблення або норки, недосконалі ще по обробці, інші влаштовують правильні вертикальні глибокі норки, вистелені павутиною, треті будують у входу в норку різні додаткові пристосування з павутини й ґрунту. В одних форм норка подовжується над входом за рахунок павутинної надбудови, іншими робиться рухливі дверцята-кришечка, що закриває вхід. Павутинні надбудови бувають у формі вертикальної трубочки або лійки, або павутинна вистилка норки сягає в довгу надземну трубку [3].

Кришечки бувають із шарніром і без нього. Нерідко вільний край павутинної кришечки робиться важчим часточками ґрунту, так що вона сама захлопується. У деяких мигаломорфних павуків кришечка стовщена й затикає норку на зразок пробки. Звичайно павук вдень сидить у норці, утримуючи кришечку хеліцерами, а вночі або виходить назовні, або підстерігає здобич, висунувшись із норки. Зовні кришечка буває замаскована частками ґрунту, рослинними залишками й не вирізняється від навколишнього тла[6] .

Морфологічні пристосування для риття й життя в норках виражені в павуків у різному ступені, нерідко життя в норці майже не позначається на будові павука. Норки риються хеліцерами, які в павуків добре розвинені й легко пристосовуються до цієї нової функції; при обробці норок павук користується павутиною. Найбільш виразні пристосування до життя в норках у мигаломорфних павуків. Їхнє тіло компактне, ноги потужні, на хеліцерах є зубці для риття - так звані "граблі". У деяких форм пари передніх очей розташована так, що їх осі збігаються з віссю норки [4].

Павутинні трубки розташовуються на ґрунті, серед каменів, на корі дерев, під корою й т.п. Трубка, по суті є павутинна вистилка норки, тільки винесена з неї. Мигаломорфний павук Stothіs astuta залежно від твердості ґрунту риє U- подібну норку із двома кришечками, то будує трубку, покриту часточками ґрунту. Типові житлові трубки зустрічаються в родинах Agelenіdae, Dysderіdae, Clubіonіdae і ін., а також у багатьох мигаломорфних павуків [15].

Лігвища-покришки робляться у вигляді полотнища, звичайно з густої павутинної тканини, на нижній поверхні каменів, на землі, під корою, на листах рослин. Особливо поширені вони в родині Drassіdae. Тенетні павуки родини Araneіdae, крім ловчої павутини, нерідко плетуть невелике лігвище у вигляді ковпачка у центрі павутини або частіше за її межами. Павук Spіlasma artіfex улаштовує в центрі павутини ковпачок з павутини, підвішеною ниткою за вершину. При небезпеці павук ховається в ковпачок, закриваючись павутинним придатком, наявним у його устя. Деякі види Nemosculus роблять на тенетах спірально закручене лігвище, схоже на раковину равлика. Сітчасті лігвища, що полягають із неправильного скупчення ниток, властиві багатьом павукам, особливо родинам Tlіerіdііdae і Pholcіdae. Між ними й справжніми ловчими мережами немає чіткої межі [3].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5


Подібні статті

Динаміка перельоту птахів
Серед всіх тварин птахи – найбільш показова група. Вони частіше інших тварин потрапляють на очі. Для кожного виду птахів характерний цілий комплекс ознак, за якими, володіючи певними знаннями й навичками, можна досить швидко визначити вид ...

Біологічний контроль збудників хвороб рослин
Актуальність. Протягом останнього часу в фітовірусологи, як і в інших молекулярно-біологічних дисциплінах, спостерігається значний інтерес до розвитку досліджень на популяційному та еколого-популяційному рівні, і ця тенденція є загальною для багатьох ...

Головне меню