Способи життя і значення павуків

Від павутинного сплетіння з коконом у центрі утворилася й колесоподібна павутина павуків родини Araneіdae, Tetragnathіdae і Uloborіdae - самий досконалий тип тенет. Такі сітки складаються з опорної рами, натягнутої між галузями або іншими предметами, радіусів, що з'єднують раму із центральним сплетенням, і накладеної на радіуси ловчої спіралі. Починаючи будувати павутину, павук випускає довгу нитку, яка підхоплюється повітрям й зачіпається за який-небудь предмет. Павук повзе по ній, зміцнює кінець, що зачепився, потім спускається й простягає другу нитку. Піднімаючись по ній і переповзаючи по першій нитці, він простягає третю нитку, що утворює з іншими двома трикутну раму. Рама буває нерідко й чотирикутна. Потім натягається кілька ниток, що перетинаються в центрі рами, і робляться інші радіуси, звичайно до 30, уже від центру до краю. При цьому в центрі утворюється прикріпна зона. Далі, починаючи на деякій відстані від останньої й рухаючись до краю, павук прокладає так звану допоміжну спіральну нитку, яка служить опорою при прокладці остаточної ловчої спіралі. Остання прокладається від периферії до центру, має більше витків і, на відміну від усіх попередніх ниток, покривається липким павутинним секретом. У тих місцях, де радіуси горизонтальні, павук просто переходить від одного до іншого, але там, де вони вертикальні, йому доводиться перебирати ногами три сторони гнізда, а нитка направляти задньою парою ніг. У міру прокладки ловчої спіралі допоміжна нитка звичайно відкусюється й викидається. У павуків групи Crіbellalae ловча спіраль може робитися з липкою крибелярної павутини, а іноді з неї побудована й уся ловча сітка. Якщо лігвище розташовується за межами павутини, від її центру до павука тягнеться сигнальна нитка. Частіше колесоподібні сіті розташовуються вертикально, але бувають і горизонтальні [3].

Варіанти колесоподібної павутини дуже різноманітні. У деяких випадках сіті бувають постачені павутинними стрічками, іноді пухнатими, розташованими радіально або по колу. Це характерно для павуків, що проводять увесь час у центрі павутини. До стрічок іноді підвішуються й кокони [7].

У ряді випадків павутина пристосовується для активного лову здобичі. Серед аранеід Therіdіosoma плете кругову павутину, але, відкусивши кілька радіусів у центрі, з'єднує їх із сигнальною ниткою. Останню павук підтягує передніми ногами так сильно, що утворюються вільні петлі й павутина приймає форму купола. Як тільки комаха торкнеться павутини, павук раптово відпускає нитку, сіть розправляється й здобич прилипає [3].

Рис.8 Ловчі пристосування павуків [3]:

1 - павутинна мережа Fіlіstata у входу в норку;

- Tjroctea durandі, що обплітає здобич;

- полювання на мураху;

- Scytodes thoracіca, що накидає на здобич клейку нитку, виділювану головогрудними залозами.

Інший цікавий приклад представляє Mastophora. Уся павутина складається з декількох ниток, на яких висить павук. Для лову здобичі він випускає довгу клейку нитку й, тримаючи її у витягнутій передній нозі, розмахує нею, поки до неї не прилипне комаха [1].

Цікаво, що активний лов здобичі подібними способами спостерігається й у зовсім іншій групі, у крибелятних павуків. Так, павучок Hyptіotes (род. Ulolorіdae) робить трикутну павутину, що представляє чотирипромінний сектор кругової мережі. Останній відтягається сигнальною ниткою, вільний кінець якої тримає павук, будучи сам прикріплений іншою ниткою, що тягнеться з його павутинних бородавок. Досить комасі торкнутися мережі, як павук починає опускати, то підбирати сигнальну нитку, поки здобич не заплутається. Підбираючись до здобичі, павук подовжує нитку, що йде від бородавок, а сигнальну скачує. Після піймання комахи павутина будується заново. Чудовий приклад активного лову за допомогою зміненої колесоподібної павутини дає південноафриканський павук род. Dіnopіdae. Він будує павутину між гілками дерев. У середині павутини влаштована невелика чотирикутна рамочка, на яку натягаються липкі крибелярні нитки. Павук тримається на павутині двома задніми парами ніг, а передніми двома парами тримає рамочку. Як тільки наближається комаха, павук розтягує за куточки еластичний чотирикутник і огортає нею здобич [4].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5


Подібні статті

Медоносні рослини луків
Прекрасний і багатогранний рослинний світ, і хоч пройшло багато тисячоліть з часу його виникнення, непізнаність і нерозгаданість його вабить дослідників. Якби ми знали, скільки втрачаємо, коли не робимо жодних спроб пізнати те, що нас оточує, що дає ...

Характеристика Земноводних
Земноводні, або амфібії - перша група хребетних тварин, що у процесі історичного розвитку вийшла на сушу, однак їх розмноження та розвиток відбувається у прісній воді. Вихід земноводних на сушу пов'язаний із виникненням багатьох прогресивн ...

Головне меню