Способи життя і значення павуків

Мішковидні лігвища представляють особливий тип і зустрічаються у всіляких павуків поряд з попередніми типами. Звичайно це замкнений мішок з павутини, у якому укривається павук у період линьки й зимівлі [17].

У період розмноження лігвище перетворюється в гніздо, у ньому самка поміщає яйцеві кокони. Звичайне лігвище при цьому не перебудовується, але іноді самка плете додаткові обладнання. Наприклад, самка Clubіona (род. Clubіonіdae), що живе в трубці із двома отворами, робить усередині неї мішок для яєць, по конструкції такої ж, який сплітається для линьки. Самки бродячих павуків, наприклад скакунів, сплітають спеціальні гнізда для кокона й молодих павучків [17].

Рис.7 Лігвища-ковпачки тенетних павуків [3]:

- Spіlasma artіfex;

- те ж у розрізі, у глибині лігвища молоді павучки;

- спіральне лігвище Nemosculus turrіda.

Ловчі пристосування павуків дуже різноманітні. Бродячі павуки підстерігають здобич, заволодіваючи нею одним або декількома стрибками (лікозиди, скакуни й ін.). При цьому вже у бродячих форм нерідко здобич обплутується павутинними нитками. Великі павуки-птахоїди, високо піднявши здобич у хеліцерах, плетуть павутинну підстилку, до якої її прикріплюють. Норкові павуки довідаються про наближення здобичі по торканню до сигнальних ниток, протягнених від устя норки, і, вискакуючи, хватають її. Павук Cyrtocarenum (род. Ctenіzіdae) уночі виходить із норки й плете поруч невеликі тенета. Uroctea durandі (род. Urocteіdae) ловить здобич біля свого лігвища, закидаючи її пучками павутинних волокон. Маленький павучок Dіpoena trіstіs (род. Therіdііdae) підстерігає мурах, повисаючи на нитці над ґрунтом, піднімає пійману мураху на гілку рослини й тут висмоктує її [1].

Зовсім незвичайні ловчі пристосування мають павуки роду Scytodes (род. Sіcarііdae). Їхні величезні отрутні залози мають два відділи: передній виділяє отрута, а задній - секрет, що застигає на повітрі, подібний павутини. Павук обприскує здобич з хеліцер секретом, який застигає у вигляді зиґзаґоподібної нитки, приклеюючись до субстрату. Потім павук наближається, убиває здобич і висмоктує її. Поряд з хеліцеральними в цих павуків є й звичайні павутинні залози, але їх павутина для полювання не використовується [6].

Інший, різноманітний за результатами напрямок розвитку тенет спостерігається в павуків, що заселили рослинність. Свій кокон вони підвішували до гілок та листя і спочатку охороняли його, повисаючи поруч на павутинній нитці. Розтягнуті від кокона нитки служили сигнальними. Додатком нових ниток навколо кокона створювалася неправильна павутина, прикладом якої служать тенета павуків родини Tlіerіdііdae. Нерідко такі мережі досягають уже значної досконалості. Широкопетлиста павутина Therіdіum має вертикальні клейкі нитки, що утворюють пастку, майже непрохідну для плазуючих комах. Наступний щабель представляють дахоподібна павутина павуків родин Lіnyphііdae, Pholcіdae і ін. Горизонтальний полог або купол з густої павутини підтримується зверху й знизу вертикальними нитками, натикаючись на які, здобич падає на полог. Павук сидить під пологом, де прикріплюється й кокон. Іноді збоку влаштовується лігвище, у якому ховається наук і міститься кокон [8].

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5


Подібні статті

Біохімія трансгенної картоплі в умовах України
Підвищений “тиск” на організм людини ксенобіотичних сполук природного та штучного походження обумовлює необхідність поглибленого вивчення таких сполук, і в першу тих із них, котрі входять до складу найбільш поширених харчових продуктів, зо ...

Учення В.І. Вернадського про ноосферу
Ноосфера ("мисляча оболонка", сфера розуму) – вища стадія розвитку біосфери. Це сфера взаємодії природи і суспільства, в межах якої розумна людська діяльність стає головним, визначаючим чинником розвитку. Чому виникло поняття & ...

Головне меню