Основи біології
Оскільки ген нормального зросту рецесивний, рослина може бути тільки гомозиготною та мати генотип аа. Ці дані (перше і друге покоління) записуємо у формі схеми для схрещування. Батьківські форми позначають літерою Р, нащадків - F. Визначаємо типи гамет. Оскільки двоє батьків гомозиготні, вони виробляють один тип гамет. Пшениця карликового зросту дає гамети, які несуть ген А; пшениця нормального зросту - гамети, котрі несуть ген а. Гамети записуємо у наступному рядку під генотипом батьків.
. У третьому рядку записуємо генотип нащадків першого покоління - Аа, оскільки вони отримують від одного з батьків ген А, а від другого - гена. Отже, всі нащадки першого покоління гетерозиготні. Оскільки ген А домінує, всі рослини мають карликовий зріст.
Схема схрещування
Р АА х аа
Гамети А а
F1 Аа
Фенотип Карликовий зріст
У варіанті задачі, де за умовою схрещуються два гетерозиготні організми, потрібно визначити фенотип потомків. Спочатку визначаємо типи гамет: половина гамет несе ген А, друга половина - ген а. Поєднання цих гамет дає три генотипи: ¼ особин - АА, 2/4 - Аа, ¼ - аа. Особини з генотипом АА й Аа фенотипно однакові, мають карликовий зріст, особини з генотипом аа - нормального зросту.
Схема схрещування
Р Аа х Аа
Гамети А, а А, а
F1 АА Аа Аа аа
Для швидкого розв’язування задач на моногібридне схрещування можна користуватись таблицею, в якій наведено кількісні співвідношення гено- та фенотипів батьків у нащадків.
Співвідношення генотипів і фенотипів у потомстві за різних варіантів моногібридного схрещування в умовах повного домінування
Генотип схрещуваних особин |
Можливі варіанти генотипів потомства |
Співвідношення фенотипів у потомстві |
АА х АА Аа х АА АА х аа аа х аа Аа х Аа Аа х аа |
АА 1АА:1Аа Аа аа 1АА:2Аа:1аа 1Аа:1аа |
Усі нащадки фенотипно однакові 1:3 1:1 |
Задача 1. У людини карий колір очей домінує над блакитним: а) гомозиготний кароокий чоловік одружився з гомозиготною кароокою жінкою. Якого кольору очі будуть у їх дітей? б) гетерозиготна кароока жінка вийшла заміж за гетерозиготного кароокого чоловіка. Чи може дитина від цього шлюбу бути блакитноокою?
Задача 2. У людини ген, який спричинює одну з форм спадкової глухонімоти, рецесивний щодо гена нормального слуху: а) яка ймовірність народження глухонімих дітей від шлюбу гетерозиготних за цією ознакою батьків; б) від шлюбу глухонімої жінки з нормальним чоловіком народилася глухоніма дитина. Визначте генотип батьків.
Задача 3. У людини ген полідактилії (шестипалість) домінує над геном, який визначає нормальну будову кисті: а) у родині, де мати має нормальну будову кисті, а батько шестипалий, одна дитина має 6 пальців на руці, а друга - 5. Визначте генотип батьків; б) у родині, де мати шестипала, а батько п’ятипалий, народилась дитина з нормальною будовою кисті. Яка ймовірність народження наступної дитини також без аномалії?
Подібні статті
Значення газообміну для дітей 3-7 років
Актуальність: Дихання
— життєво необхідний процес постійного обміну газами між організмом і зовнішнім
середовищем, що оточує його.
Майже всі складні реакції перетворення
речовин в організмі відбуваються з обов'язковою участю кисню. Без ...
Розвиток хрящової тканини в онтогенезі безхвостих
З курсу загальної ембріології відомо,
що в зиготі запрограмована можливість формування цілого організму. Першими
розблоковуються гени, що зумовлюють здатність клітини до проліферації і
регулюють загальний метаболізм клітин. В міру того, як ...