Основи біології

Обладнання та матеріали: муляжі та мікропрепарати, що демонструють етапи розвитку ланцетника, амфібій, риб або птахів, ікра амфібій (жаб, ропух) на різних стадіях розвитку, предметні скельця, пінцети, стакани з водою, лупи чи мікроскопи.

Хід роботи

1. Вивчіть стадії ембріогенезу ланцетника, використовуючи муляжі чи рисунок 16. Спочатку простежте етапи дробіння зиготи-стадії 1-5. Зверніть увагу на те, що внаслідок дробіння розміри утворюваних клітин-бластомерів поступово зменшуються, оскільки після кожного мітозу їхнього росту не відбувається. Дробиться у ланцетника вся яйцеклітина, тому що в ній мало жовтка. У результаті дробіння утворюється бластула. У ланцетника вона має вигляд порожнистої кулі, на вегетативному полюсі якої клітини більші, ніж на анімальному (стадія IV). Двошаровий зародок - гаструла - утворюється шляхом вгинання вегетативного полюса в анімальний (стадія VII). Верхній шар зародка називається ектодермою, внутрішній - ентодермою. Далі починається утворення третього зародкового шару (листка) - мезодерми - випинанням схожих на кишеньки виростів від верхньої частини ентодерми (стадії VIII - X). Унаслідок цього процесу зародок стає тришаровим. В ектодермі, водночас із проростанням мезодерми, вгинається верхня ділянка й поступово згортається в трубку. Ектодерма над нею змикається, й трубка опиняється під нею. Із цієї трубки потім утворюється центральна нервова система. На цій стадії зародок називається нейрулою. Після стадії нейрули починається органогенез, тобто закладання всіх органів із різних зародкових листків. Самая детальная информация накладные светильники потолочные у нас.

. Розгляньте при малому збільшенні мікроскопа мікропрепарат “Дробіння яйцеклітини жаби”. На препараті видно яйцеклітину. Її верхній (анімальний) полюс забарвлений у коричневий колір, оскільки клітини містять пігмент.

У клітинах вегетативного полюса пігмент відсутній, і вони забарвлені в жовтий колір, оскільки містять велику кількість запасної поживної речовини жовтка. Перша борозна дробіння починається на анімальному полюсі і поширюється до вегетативного полюса (рис. 15, 19). Її добре видно на препараті. Внаслідок проходження цієї борозни утворюється двоклітинний зародок, який складається з двох бластомерів.

Рис. 15. Дробіння яйцеклітини жаби. Стадія двох бластомерів

Кожен бластомер удвічі менший за зиготу, оскільки бластомери тільки діляться й не ростуть. Наступна борозна дробіння теж проходить від анімального полюса до вегетативного, тільки в іншій площині (рис. 17 і 19). Унаслідок цього утворюються чотири бластомери. Потім борозни йдуть у різних площинах, і дробіння завершується утворенням бластули (рис. 18 і 19). Її можна побачити на препараті “Бластула жаби”. Бластула жаби має дещо інший вигляд, ніж у ланцетника.

Рис.16. Розвиток ланцетника: I - зигота; II - IV - утворення бластомерів; V - бластула; VI - розріз бластули (майбутні 1 - ектодерма; 2 - ентодерма; 3 - хорда; 4 - мезодерма); VII - розріз гаструли вздовж; VIII - розріз гаструли впоперек (1 - ектодерма; 2 -кишкова ентодерма; 3 - хорда; 4 мезодерма; 5 - нервова пластинка); IX - розріз зародка впоперек на початку утворення ембріональних зачатків; X - розріз зародка впоперек (1 - ектодерма; 2 - ентодерма; 3 - хорда; 4 - мезодерма; 5 - нервова пластинка; 6 порожнина кишки).

Перейти на сторінку: 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Подібні статті

Роль та вміст води в організмі
Ще в 60-го роки Нобелівський лауреат, найбільший авторитет в області біоенергетики Альберт Сцент-Дьерді вигукнув: «Біологія забула роль води або взагалі не думала про неї». Основну субстанцію організму – воду прийнято розглядати як майже н ...

Поведінка самців щурів лінії Вістар при різних світлових режимах
В основі життєдіяльності живого організму лежать ритмічність і рухомість його фізіологічних, біохімічних та біофізичних функцій. Це енергетично вигідна і найбільш оптимальна форма існування. Узгодженність у часі і просторі всіх життєзабезп ...

Головне меню