Основи біології

Рис.17. Стадія чотирьох

Рис.18. Стадія гаструли бластомерів

Оскільки в яйцеклітині жаби багато жовтка, особливо на вегетативному полюсі, бластомери тут утворюються повільніше й тому більші, ніж на анімальному полюсі. У результаті цього порожнина бластули виявляється зміщеною до анімального полюса. Гаструла утворитися так, як це відбувається у ланцетника, не може. Анімальний полюс масивніший і не може вгинатися в середину зародка. На препараті “Гаструла жаби” видно, що вгинається бокова частина зародка над ентодермою, а клітини анімального полюса розмножуються, поступово обростають зародок іззовні, утворюючи ектодерму (рис. 18).

. Якщо зазначених препаратів немає, можна ознайомитись із ембріогенезом жаби, використовуючи заздалегідь підготовлені препарати ікринок.

Відмиті від формаліну ікринки помістіть у краплю води на предметне скло й розгляньте їх за допомогою лупи. Яйцеклітини мають круглу форму, їхній анімальний полюс забарвлений у коричневий колір, вегетативний - у жовтий. Знайдіть ікринку, в якій видно початок дробіння. Це можна визначити з появою на поверхні клітини вгинання - борозни дробіння. Потім можна знайти ікринки, у яких борозен дробіння вже багато й вони складаються з кількох бластомерів. Можна знайти і бластулу, вона буде нагадувати плоди малини або шовковиці. Це пов’язано з тим, що поверхня бластули утворена багатьма бластомерами.

Порожнини бластули на таких препаратах не видно. Щоб її побачити, бластулу слід розрізати навпіл. У наших умовах це неможливо, тому уявити, який вигляд має бластула на зрізі, можна, ознайомившись із рис. 19. Серед ікринок можна відшукати й гаструлу. Вона відрізняється тим, що вся її стінка пігментована, оскільки гаструла утворюється внаслідок обростання пігментованими ектодермальними клітинами ентодерми. Тільки в одній частині зародка залишається жовта пляма - ділянка ентодерми в тому місці, де вона занурюється під ектодерму. Можливо, ви знайдете й пізніші стадії розвитку зародка. Для орієнтування користуйтесь рис. 19.

Рис. 19. Розвиток жаби: I - 2 - бластомери; II - 4 - бластомери; III - 8 - бластомерів; IV - бластула; V - рання гаструла; VI - середня гаструла; VII - пізня гаструла; VIII - поперечний зріз гаструли (1 - хорда; 2 - ектодерма; 3 - ентодерма; 4 - мезодерма; 5 - нервова пластинка); IX - нейрула (1 - хорда; 2 ектодерма; 3 - ентодерма; 4 - мезодерма; 5 - нервова трубка)

Тест підсумкового контролю

1. Як називають полюс яйцеклітини, на якому міститься мало жовтка?

.Як називають полюс яйцеклітини, на якому міститься багато жовтка?

. З матеріалу анімального полюса в зародка утворюється:

а) мезодерма; б) ектодерма; в) ентодерма.

. З матеріалу вегетативного полюса в зародка утворюється:

а) мезодерма; б) ектодерма; в) ентодерма.

. Як ви думаєте, чому клітини анімального полюса зародка амфібій містять пігменти?

Перейти на сторінку: 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


Подібні статті

Біологічна роль марганцю в організмі людини і тварин
Вчення про біологічну роль хімічних елементів, що містяться в тканинах організму в дуже невеликих концентраціях (від 10-3 до 10-12 %) і тому одержали назва мікроелементів, виділилося в самостійну науку порівняно недавно. Майже до кінця XІ ...

Основи фізіології харчування
Харчування - фізична потреба людини. їжа є вихідним матеріалом для побудови і відновлення кожної клітини організму людини. Підраховано, що за своє життя людина споживає в середньому близько 1,3 т білків, 12,5 т вуглеводів і 75 т води. За в ...

Головне меню