Основи біології
. Чому в ланцетника дробіння рівномірне, а у жаби - нерівномірне (клітини вегетативного полюса дробляться повільніше)?
Лабораторна робота № 7
Тема: Будова хромосом. Хромосомний набір людини.
Мета - навчитись розрізняти структурні компоненти хромосом, аутосоми та статеві хромосоми.
Завдання для самопідготовки - вивчити матеріал за темою. Дати правильні відповіді на тести вихідного контролю. Информация фиброволокно для штукатурки тут.
Тести вихідного контролю
1. Опишіть будову хромосом на стадії метафази.
2. Чим аутосоми відрізняються від статевих хромосом? У каріотипі жінки таке число хромосом: а) 23; б) 69; в) 46; г) 92.
. Зробіть позначення на рисунках 20 і 21.
Рис.20. Електронна мікрофотографія
Рис. 21. Схема будови ізольованої метафазної хромосоми хромосоми
4. Чим відрізняються хромосомний набір жінки від хромосомного набору чоловіка?
. Інтерфазна хромосома має стільки хроматид: а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.
. Метафазна хромосома має стільки хроматид: а) 1; б) 2; в) 3; г) 4.
Зміст роботи
1. Вивчити будову інтерфазних гігантських політенних хромосом комахи. У клітинах більшості організмів побачити хромосоми в період між поділами (інтерфаза) практично неможливо, оскільки вони мають вигляд довгих ниток (до кількох сантиметрів), що розміщуються в ядрі. На забарвлених мікропрепаратах можна тільки спостерігати їхні дуже конденсовані ділянки у вигляді грудочок хроматину. Деконденсовані ділянки не помітні. Однак природа “подарувала” нам можливість побачити інтерфазні хромосоми в клітинах слинної залози мотиля, в яких відбувається багаторазова реплікація хромосом. При цьому хромосоми, які щойно утворилися, не розходяться, а залишаються поряд одна з одною. Так утворюється політенна хромосома, що складається із сотень однакових хромосом. Її ще називають гігантською. Хромосом у мотиля вісім, але в клітинах слинної залози видно чотири, оскільки гомологічні хромосоми об’єднані попарно. На хромосомах можна спостерігати “здуття” ( пуфи) в поперечну посмугованість. Вважають, що ділянки “здуття” - це місця, де хромосоми менше конденсовані і де може відбуватися транскрипція.
2. Вивчити нормальний каріотип людини й каріотип хворої людини. Для вивчення каріотипу людини звичайно використовують клітини кісткового мозку або лейкоцити периферійної крові, оскільки ці клітини найлегше одержати для аналізу. Клітини культивують у поживному середовищі, в яке додають колхіцин - препарат, що припиняє поділ клітини на стадії метафази. Потім клітини обробляють гіпотонічним розчином, у якому вони набрякають, і хромосоми віддаляються одна від одної. Препарат забарвлюють та фотографують. У зв’язку з тим, що в метафазі хромосоми складаються з двох хроматид, кінці яких відходять один від одного, вони мають Х - подібну форму. З отриманої фотокаріограми вирізають хромосоми й розміщують їх попарно (пару утворюють гомологічні хромосоми) в порядку зменшення розмірів. Виняток роблять для статевих хромосом, які розташовані останніми. Ідентифікувати хромосоми тільки за розмірами і формою досить важко, тому ви можете користуватися зображенням нормального каріотипу. У медичній практиці для точного визначення місця хромосом використовують додаткові методи, в тому числі автоматичні. Метод каріотипування широко застосовують у медичній практиці для визначення змін у структурі хромосом або їхньої кількості, з якими пов’язано багато спадкових захворювань. Такий аналіз хромосом можна провести у клітин ембріона на ранніх стадіях вагітності та передбачити можливі спадкові захворювання. Оскільки здійснити каріотипування без спеціальних умов неможливо, вам пропонуються готові фотокаріограми.
Подібні статті
Особливості будови і життєдіяльності лишайників
Лишайники – це особливі організми, в тілі яких об’єднані водорості і
гриби в нові комплекси симбіотичних організмів з новими морфологічними,
фізіологічними та екологічними властивостями.
Відомо понад 20 000 видів лишайників.
Лишайники ...
Зниження харчової цінності нутрієнтів під час зберігання і перероблення
Харчування – фізична потреба людини. Їжа є вихідним
матеріалом для побудови і відновлення кожної клітини організму людини.
Підраховано, що за своє життя людина споживає в середньому близько 1,3 т
білків, 12,5 т вуглеводів і 75 т води. За в ...