Основи біології

Обладнання та матеріали: мікроскоп, предметні й покривні скельця, пінцети, стакани з водою, 8% розчин хлориду натрію, фільтрувальний папір, холодна і тепла вода, культура інфузорії-туфельки.

Хід роботи

1. Приготуйте препарати з листка елодеї чи валіснерії, покладіть їх на предметне скло у краплю води, накривши покривним скельцем. Розгляньте препарат при малому збільшенні. Нарисуйте побачене й позначте клітинну стінку, цитоплазму, хлоропласти як округлі тільця зеленого кольору. Для спостереження руху цитоплазми треба зняти паренхімні клітини, помістити їх у центр поля зору мікроскопа і перевести його на велике збільшення. Слід мати на увазі, що рух цитоплазми можна побачити через деякий час після виготовлення препарату, тому слід спостерігати 5-10 хвилин. Можна виявити рух цитоплазми та пластидів уздовж стінок. Якщо рух непомітно, можна з одного боку покривного скельця крапнути теплої води, а з другого - прикласти фільтрувальний папір, що витягнув холодну воду. Нарисуйте 2-3 клітини, стрілками покажіть рух цитоплазми.

Результати

2. Щоб дослідити влив підвищеної температури на рух цитоплазми в клітинах, слід за 3-4 години до початку заняття покласти пагін елодеї чи листок валіснерії в посудину з температурою 37°С і освітлювати її електричною лампою.

На предметне скло крапніть краплю теплої води та покладіть у неї листок елодеї (валіснерії), витриманий при підвищеній температурі й інтенсивному освітленні.

Препарати досліджують під мікроскопом одночасно, пересуваючи предметне скло. На першому, контрольному препараті рух цитоплазми слабий, бо рослини перебувають у стані спокою. А на другому рух цитоплазми добре помітний.

Результати

. Щоб легше було спостерігати рух травних вакуоль у клітинах туфельок, перед заняттям мікропрепарат треба підфарбувати. Для цього у чашку з культурою туфельок слід додати потертої туші або порошкоподібного карміну.

Краплю культури туфельок накрийте покривним скельцем. Розгляньте препарат при малому збільшенні мікроскопа. У полі зору видно туфельки, які швидко рухаються в усіх напрямках. Стежачи за окремою туфелькою, можна помітити заглибину на боці її тіла, у якій міститься ротовий отвір. Переведіть мікроскоп на велике збільшення. Перед цим треба витягнути фільтрувальним папером воду з-під скельця, притиснути препарат туфельки й тим самим сповільнити її рух.

У туфельки спостерігається диференціація цитоплазми на шари. Основна її маса - зерниста ендоплазма, яка перебуває у стані постійного колового руху. Травна вакуоля рухається разом з током ендоплазми, здійснюючи велике коло. Коли поживи багато, слідом за першою травною вакуолею формується друга. Часто можна бачити, як у тілі туфельки циркулює кілька травних вакуоль.

Результати

. На препараті з клітинами елодеї чи валіснерії можна спостерігати явище плазмолізу та деплазмолізу. Для цього слід замінити воду на 8-10% розчин хлориду натрію. Прикласти з одного боку фільтрувальний папір, а з другого - капнути хлорид натрію. Вода виходитиме з клітини в навколишнє середовище. Об’єм цитоплазми при цьому зменшується, і вона починає відставати від клітинної оболонки. Нарисуйте, який вигляд має клітина в результаті плазмолізу. Тим самим способом замініть хлорид натрію на воду під покривним скельцем. Гіпертонічний розчин перетвориться на гіпотонічний, і вода знову почне надходити у цитоплазму клітини. Замалюйте явище деплазмолізу. Цей експеримент можна провести на клітинах епідерми цибулі.

Перейти на сторінку: 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Подібні статті

Придорожні рослини околиць Козельця
Зелені рослини — царство живих організмів. Назва була запропанована у 1981[1] щоб відрізніти представників царства від попереднього визначення рослин, які до того не створювали монофілетичну групу. Також царство відоме під назвою Chlorobionta а ...

Характеристика антитіл та імуноглобулінів
Імуноглобуліни (антитіла) мають здатність специфічно з'єднуватись з антигеном і є найважливішими молекулами імунологічної системи. Тому докладне вивчення їх будови, властивостей і утворення є передумовою розуміння імунологічних механізмів. ...

Головне меню